válkaČeskoslovenskoobjevy

Jak vytáhnout peníze z čínských rodičů? Kurzy slibují, že naučí jejich děti číst „kvantovou rychlostí“

"Vaše děti naučíme číst rychlostí až sto tisíc slov za pět minut, a to dokonce se zavřenýma očima!" Zdá se vám na tom něco pofidérního? Přesně podobným způsobem tahají některé čínské agentury peníze z naivních rodičů.

Simona Knotkova 30. října 2019

Je možné se za pouhých sedmdesát dva hodin naučit číst „kvantovou rychlostí“ a za pár minut tak zvládnout přelouskat až sto tisíc slov? Podle některých čínských vzdělávacích organizací není jenom toto možné, ale děti ve věku od deseti do šestnácti let to pod jejich vedením zvládnou i se zavázanýma očima! Schopnost přečtený text umět nazpaměť je poté samozřejmostí. Této magické dovednosti děti přitom dosáhují pouhým listováním knihou.

„Když rychle obracíte stránky, začnou se před vašima očima objevovat obrazy, které vám pomohou porozumět kontextu. Další skvělou věcí je to, že text psaný ve francouzštině, němčině nebo angličtině se automaticky začne překládat do vašeho jazyka a ve spojení s obrazy ihned budete vědět, o čem knížka je,“ tvrdí japonská zakladatelka rychlého čtení Jumiko Tobitani.

Ovládnout ho prý můžete na základě naprosto přirozené vlastnosti, kterou máme všichni a která nám umožňuje vidět text třeba i přes tenkou látku. Přesné biologické či mentální procesy, které za tímto čtením stojí, jsou zahaleny rouškou tajemství, stejně jako není přesně jasné, proč se vlastně celé roky složitě učíme jazyky a klasické čtení, když je to všechno tak jednoduché. Můžete si ale být jistí, že některé výukové spolky vás to (v přepočtu na naši měnu) za cca 874 tisíc korun naučí; není to úžasné? O jak moc věrohodnou záležitost se jedná, vám může krásně napovědět video ze soutěže čtení…

Právě tento krátký klip se stal virálem a odhalil kontroverzní pozadí skrývající se za takzvaným čtením kvantovou rychlostí. Mnoho rodičů to i přes posměšné reakce, které video vzbudilo, bohužel neodrazuje od toho, aby dítě na kurz přihlásili a vydali za něj horentní částku.

„Myslí si, že pokud jejich dítě bude navštěvovat takové kurzy, bude mít nad ostatními výhodu. Podobný druh nevědecké učební metody ale jenom škodí vývoji dítěte,“ varuje Siung Ping-čchi, zástupce ředitele z Institutu vzdělávání 21. století v Pekingu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu