válkaČeskoslovenskoobjevy

Jak vypadalo Irsko před sto lety, když se snažilo vybojovat nezávislost

Jak vypadalo Irsko před sto lety, když se snažilo vybojovat nezávislost
Zdroj: ireland.ie
+ 2 fotky+ 3 fotky

O velikonočním týdnu roku 1916 byly upřeny zraky celého světa na nekonečnou zákopovou válku v Evropě. Ve stínu velkých bitev se v Irsku odehrálo povstání, jehož cílem bylo získání nezávislosti na Velké Británii. Byl to vlastně začátek nekonečného boje Irů za nezávislost.

chalkon 6. prosince 2018

Povstání bylo organizováno irským republikánským bratrstvem a trvalo od 24. dubna do 30. dubna 1916. Členové organizace Irští dobrovolníci společně s Irskou občanskou armádou a 200 členy Ženské ligy (Cumann na mBan) obsadili všechny důležité budovy v Dublinu. Advokát Patrik Pears a vůdce občanské armády James Conolly vyhlásili nezávislost Irské republiky na Velké Británii. Velká Británie reagovala tak, jak bylo a vlastně stále je zvykem. Povstání brutálně potlačila během šesti dnů pouličních bojů a všechny vůdce odsoudila k trestu smrti a nechala je popravit. Povstání tak skončilo ani ne po týdnu.

Ovšem zažehl se tím nekonečný konflikt. Vítězstvím Sinn Féin ve volbách roku 1918 vznikla nezávislá irská vláda, která vyhlásila nezávislou Irskou republiku. Britská vláda však tento nově vyhlášený stát odmítla akceptovat, což vedlo k Irské válce za nezávislost (1919 – 1921). Válka skončila dohodou, že se Irsko rozdělí na dvě části – Severní a Jižní Irsko. Z jižní části vznikl 6. prosince roku 1921 Svobodný irský stát. IRA se s touto dohodou však nespokojila, dál pokračovala ve své násilné kampani a usilovala o sjednocení celé země. Zejména v 70. a 80. letech docházelo k sérii teroristických útoků, jakými byly bombové útoky, vraždy a vydírání, zaměřené na britské vládní činitele a politické a vojenské jednotky.

V posledním desetiletí se situace v Irsku již uklidnila, ale začátek všech krvavých bojů byl právě před sto lety na Velikonoce.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu