Pracovníci brněnského Moravského zemského muzea vytvářejí s antropology podobu princezny z Býčí skály.

Pracovníci brněnského Moravského zemského muzea vytvářejí s antropology podobu princezny z Býčí skály. | zdroj: ČTK, Moravské zemské muzeum


Jak vypadala tajemná princezna z Býčí skály? Antropologové už to zjišťují

TÉMATA: objevy | pravěk | antropologie | býčí skála

user-avatar

Irena Gruberová

18. 02. 2016 | 10:30

Pracovníci brněnského Moravského zemského muzea (MZM) vytvářejí s antropology podobu princezny z Býčí skály. V této jeskyni Moravského krasu našel její lebku badatel Jindřich Wankel v roce 1872. Bylo jí asi dvacet a žila ve starší době železné. Díky antropologické rekonstrukci lebky bude možné zjistit její podobu.

"Moc o ní nevíme. Šperky naznačují, že muselo jít o někoho důležitého. Rekonstrukce nám ukázala, že byla hezká," prozradil ČTK vedoucí Centra kulturní antropologie MZM Petr Kostrhun.

Na vytvoření podoby „princezny z Býčí skály“ pracují vědci už několik měsíců. Nejprve vytvořili kopii lebky, na niž postupně vrstvili hmotu tak, aby vznikly umělé svaly a nakonec kůže. 

Na bustě princezny pracují brněnští antropologové již několik měsíců. Dlouhou diskusi vedli o barvě očí a vlasů. Nakonec dali na radu genetiků a zvolili nejpravděpodobnější variantu; hnědé oči a tmavé vlasy. Bustě, která je již téměř před dokončením, neschází ani kopie zlatých diadémů.

„Vystavíme ji v dubnu v brněnském Pavilonu Anthropos, kde uchováváme originál její lebky," uvedl Kostrhun. Vedení muzea předpokládá, že se antropologická rekonstrukce lebky princezny stane turistickou atrakcí. Rekonstrukce Pohřbu velmože od Zdeňka Buriana

O princeznu Češi zájem neměli

Jindřich Wankel (1821 – 1897), označovaný za otce moravské archeologie, prováděl v Býčí skále vykopávky od roku 1867. Na dně Předsíně objevil v roce 1872 obětiště s pozůstatky 40 lidí ze starší doby kamenné. Domníval se, že jde o rituální pohřeb někdejšího velmože s četnými lidskými oběťmi. Současní archeologové se ale domnívají, že Býčí skála byla spíše místem pro vykonávání duchovních obřadůLebka princezny z Býčí skály byla v roce 2010 na jeden den vystavena v jeskyni v Moravském krasu.

Většina nálezů včetně bronzové sošky býčka skončila v Přírodovědném muzeu ve Vídni. Wankel jako správný vlastenec své sbírky nabídl nejdříve Národnímu muzeu, jeho pracovníci se ovšem zachovali svérázně: "Nechte si vaše střepy a kosti. My nemáme dost místa pro jiné věci, které musí ležet zabalené v bednách,“ řekli mu. Wankel je proto v roce 1883 prodal Vídeňskému muzeu přírodní historie. Jeden předmět si ale ponechal. Byla jím právě lebka princezny. Proč ji odmítl prodat, se nepodařilo zjistit. Možná proto, že u jejích ostatků se, na rozdíl od těch ostatních, našly různé šperky. Hlavu jí zdobily zlaté diadémy, proto se jí začalo říkat princezna. 

 

user-avatar

Irena Gruberová

18. 02. 2016 | 10:30

Zavří­t reklamu