válkaČeskoslovenskoobjevy

Jak voněla Kleopatra? Vědci rekonstruovali starověké parfémy

Jak voněla Kleopatra? Vědci rekonstruovali starověké parfémy
Zdroj: hawaii.edu

Vědci z univerzity v Honolulu se pustili do zajímavé rekonstrukce. Podle starověkých receptů dali život dvěma parfémům, kterými se pravděpodobně voněla i sama Kleopatra.

Simona Knotkova 9. září 2019

Návody na výrobu dvou parfémů, Mendesian a Metopian, byly objeveny mezi starořeckými texty. Základní látkou je v obou případech modrozelená pryskyřice myrha, kterou doplňují další oleje a přírodní vůně v podobě skořice, kardamonu nebo olivového oleje. Parfémy byly ve své době proslulé stejně jako dnes například Chanel No. 5.

„Mendesian je založený na myrze a má velmi příjemnou vůni podobnou lehkému kadidlu. Druhý parfém, Metopian, je oproti tomu pižmovější a výraznější. Osobně se mi líbí víc. Z textů však vyplývá, že Kleopatra, milovnice parfémů, která jich pravděpodobně vlastnila stovky, by nejspíše upřednostňovala Mendesian,“ sdělil profesor Jay Silverstein, který se na projektu podílel s kolegou Robertem Littmanem z Katedry jazyků, lingvistiky a literatury na havajské univerzitě.

Ke zdárnému výsledku vědcům pomáhala dvojice německých odborníků na staroegyptské parfémy Dora Goldsmith a Sean Coughlin.

Silverstein dodává, že vůně ve starověké společnosti měly daleko významnější postavení, než je tomu dnes, a neplnily pouze zkrášlovací funkci. „Parfém měl dříve větší moc, než jakou mu přisuzujeme dnes. Hrál důležitou roli v rituálech a léčení, a byl dokonce spojován s nesmrtelností. Nebyla to tedy jenom jakási známka přepychu, ale vůně měly také tu sílu zlepšit kvalitu života, a to i po vaší smrti.“

Jak moc se badatelé přiblížili originálu, by měla odhalit chemická analýza založená na vykopávkách z Tell-El Timai. Zde v roce 2012 archeologové odhalili ruiny domu, který mohl patřit obchodníkovi s parfémy. Objeveno v něm bylo množství mincí, zlaté a stříbrné šperky a pece, které kdysi sloužily právě k výrobě vůní. Tým nyní zkoumá, zda na nalezených nádobách neulpěly zbytky jejich obsahu.

Rekonstruované parfémy si zájemci mohou až do 15. září ovonět v rámci výstavy Královny Egypta v Muzeu National Geographic ve Washingtonu, D.C.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu