válkaČeskoslovenskoobjevy

Jak vojákům odlehčit pobyt na frontě? Ženy z Armády spásy servírovaly domácí donuty

Jak vojákům odlehčit pobyt na frontě? Ženy z Armády spásy servírovaly domácí donuty
Zdroj: vintag.es
+ 10 fotek+ 11 fotek

Americké donuty, koblihy s dírou uvnitř, na první pohled nemají s válkou nic společného. Právě toto pečivo ale sehrálo významnou roli během prvního světového konfliktu.

Simona Knotkova 1. července 2018

Spojené státy se do 1. světové války přidaly 6. dubna 1917. Do služby byla povolána také Armáda spásy, která měla vojákům pomáhat z bezprostřední blízkosti bojům na francouzské frontě. Její tehdejší generálka Evangeline Booth původně povolala pouhých jedenáct důstojnic. Razila heslo, že kvalita vítězí nad kvalitou. Počet členek, které okupovaly hostely a další služební střediska, se ale nakonec zvýšil. Právě mezi jejich řadami vznikl také nápad s donuty.

Bylo to v říjnu 1917, když podporučice Helen Purviance a Margaret Sheldon přemýšlely, jak vojákům stýskajícím si po domově a čelícím každodennímu nebezpečí zvednout trochu náladu. Tohoto efektu mohlo dosáhnout například jídlo z domácí kuchyně. Jak něco takového ale realizovat na frontě, která byla se svými omezenými prostředky tím posledním místem k velkému vyvařování z domácích surovin? Dvojice žen našla odpověď v oblíbených amerických donutech.

Evangeline Booth

Evangeline Booth

K jejich výrobě stačila jen mouka, cukr, kondenzované mléko, kypřící prášek, sádlo a skořice. Poté, co těsto nakynulo, stačilo koblihy pomocí speciální formičky vykrojit a osmažit v oleji.

První den ženy pracovaly až do noci, ale napekly pouhých sto padesát donutů. Na druhý den se jim tento počet podařilo zdvojnásobit. S další praxí později zvládaly i devět tisíc koblih denně. A vojáci je milovali.

Jakmile se někde objevily doughnut girls, jak jim vděční strávníci říkali, po koblihách se hned zaprášilo. Ženy jim sice nabízely také jablečné koláče a další pochutiny, ale nic nezaznamenalo takový úspěch jako kousek smaženého těsta v cukru. Možná proto, že vojákům nejvíc připomínal jejich domov. Členům Americké expediční síly se kvůli tomu i přezdívalo doughboys. Donut se tehdy stal symbolem Armády spásy, který jí pomohl vybudovat reputaci.

Na odvážné ženy servírující čerstvé donuty a teplou kávu v první linii se podívejte v naší galerii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu