Dire Straits, Brothers in Arms | zdroj: youtube.com


Jak vlastně vznikl slavný song kapely Dire Straits Brothers in Arms

TÉMATA: kapely | hudba | skladby

user-avatar

Tomáš Chalupa

16. 02. 2018 | 13:00

Kytarový mág Mark Knopfler sice už se svou legendární kapelou Dire Straits nepůsobí, ale ta dále funguje pod názvem Dire Straits Experience. Tato sestava zavítá v únoru i do Prahy. Při té příležitosti je možná dobré si připomenout, jak vznikl jeden z nejslavnějších songů této kapely, skladba Brothers in Arms (Bratři ve zbrani).

Britská rocková kapela Dire Straits loni oslavila 40 let od svého založení a také od doby, kdy první velký hit „Sultans of Swing“ obletěl zeměkouli a umístil se na prvních místech světových žebříčků. V 80. letech tyto hitparádové žebříčky ovládly další kultovní písně jako „Money for nothing“, „Calling Elvis“, “Romeo and Juliet“, “Walk of Life“, “So far away“, “Private Investigations“ nebo právě „Brothers in Arms“.

Právě poslední jmenovanou skladbu Mark Knopfler složil jako reakci na Válku o Falklandské ostrovy mezi Argentinou a Velkou Británií. V tomto konfliktu šlo o to, které z obou zemí připadne toto souostroví, na který si činily dlouhodobě nárok obě strany. Válku vyhrála Velká Británie, ale rozhodně to nešlo hladce a ztráty na životech byly poměrně velké.

Skladba vyšla na stejnojmenném albu v prosinci 1984, napsána byla už o dva roky dříve. Na albu má skladba délku 6:55 minut, existuje i verze o padesát vteřin kratší. Na albu Sultans of Swing pak má tato skladba délku 4:55.

Mark Knopfler na této skladbě hraje na kytaru Gibson Les Paul, přestože jinak k němu více patří Schecter Stratocaster. Píseň byla znovu vydána v roce 2007. Skladba se objevila se také v televizních pořadech, například v seriálech Miami Vice a The West Wing, nebo ve filmu Spy Game. Skladbu jednou zahrála v coveru také kapela Metallica.

user-avatar

Tomáš Chalupa

16. 02. 2018 | 13:00

Zavří­t reklamu