Země se otáčí stejně jako celá Sluneční soustava a vlastně i celý vesmír.

Země se otáčí stejně jako celá Sluneční soustava a vlastně i celý vesmír. | zdroj: livescience.com


Jak vlastně došlo k tomu, že naše Země rotuje?

TÉMATA: vesmír | země | planety

user-avatar

Tomáš Chalupa

25. 09. 2018 | 10:00

Že se Země otáčí kolem své osy, čímž pro pozemšťany vychází a zase zapadá Slunce a střídá se den a noc, to ví každé malé dítě. Ale proč vlastně naše planeta rotuje a jak k tomu došlo?

Země se na počátku vytvořila z disku plynu a prachu, který se otáčel kolem nově narozeného Slunce. Naše sluneční soustava se teprve tvořila, byl to její počátek. Částice prachu a hornin se postupně srážely dohromady, až vznikl zárodek planety, na který se nabalovala postupně další hmota. Nárazy materiálu postupně uvedly planetu do rotace.

Na počátku se vše točilo kolem Slunce a do tohoto pohybu bylo uvedeno vše včetně Země. Všechny objekty na oběžné dráze Slunce rotovaly stejným směrem. Otázkou je, proč se vlastně otáčela sluneční soustava? Vznikla, když se mračno prachu a plynu propadlo do sebe svou vlastní vahou. Z plynu se zrodilo Slunce, zatímco zbylý materiál se stal stavebním kamenem pro planety. Všechen materiál a všechny částice na počátku létaly prostorem všemi možnými směry. Až v určitém momentu všechen ten prach a plyn začal proudit jedním směrem. 

Když se později propadl obří oblak prachu, pohyb se urychlil. Ve vesmíru platí, že jakmile se jednou něco začne pohybovat, už není mnoho přirozených možností, jak to zastavit. Jenže proč se Venuše otáčí opačně než ostatní planety? Nejspíše za to mohla nějaká kosmická srážka s jiným tělesem, která obrátila směr rotace. Nebo možná jen gravitace Slunce začala působit na hustá mračna v atmosféře Venuše a celá interakce nakonec způsobila obrácení směru její rotace.

Podobně dopadl Uran, kterého také postihla gigantická vesmírná srážka. Ta sice neobrátila směr jeho rotace, ale zase vychýlila o 90 stupňů osu, kolem které se otáčí.

Asteroidy rotují, planety rotují, hvězdy rotují i galaxie rotují. Pulsary, což jsou objekty o velikosti města, rotují rychlostí stovek otáček za vteřinu. Nejrychlejší z nich, pojmenovaný Tarzan 5ad, rotuje rychlostí 716 otáček za vteřinu.  Rotace je přirozený vesmírný pohyb a je jedním ze základních pilířů, na kterém stojí vesmír. Možná ale, že jednou se rotace naší Země zastaví. Bude to ale za nepředstavitelně dlouhou dobu. Vědci spočítali, že rotace Země se zpomaluje o 1,76 milisekundy za jedno století.

user-avatar

Tomáš Chalupa

25. 09. 2018 | 10:00

Zavří­t reklamu