válkaČeskoslovenskoobjevy

Jak velké sucho mohlo zničit mayskou civilizaci? Vědci mají přesná čísla

Jak velké sucho mohlo zničit mayskou civilizaci? Vědci mají přesná čísla
Zdroj: phys.org
+ 2 fotky+ 3 fotky

O příčinách, které vedly k zániku vyspělé mayské civilizace, se spekuluje již dlouho. Vědci se shodují v tom, že jej zavinilo více faktorů včetně nemocí, válek a sociálních nepokojů. Už delší dobu tuší, že významnou roli v tom sehrál i přírodní faktor - dlouhotrvající sucha. Nejnovější výzkum vyčíslil, jak dlouho trvala a o kolik procent poklesly dešťové srážky.

Yvonne Pokorná 21. listopadu 2018

Vědci z univerzit v Cambridge a na Floridě přišli s unikátní metodou, jak vyčíslit rozsah sucha před zhruba tisíci lety, kdy se bortila a upadala mayská civilizace. Tato metoda spočívá v rozboru sedimentů odebraných ze dna jezera Chichancanab na Yucatánském poloostrově. Jejich analýzou vědci zjistili, že oproti dnešku roční srážky v této oblasti poklesly mezi lety 800 až 900 o 41 až 54 procent. Když sucho kulminovalo, byly nižší dokonce až o 70 procent.

Tým vědců také vypočítal, že vlhkost vzduchu se ve srovnání se současným klimatem snížila o dvě až sedm procent.

Klíčem, který pomohl vědcům dostat se k těmto číslům, je minerál zvaný sádrovec. Ten se tvoří na dně jezer a řek během období sucha, když se hladina vody sníží, a zachytává do své struktury molekuly vody. Tímto způsobem je efektivně uchovává jako “vodní fosilii”.

Geochemickou analýzou různých izotopů vody v krystalické struktuře sádrovce mohli vědci určit změny v množství srážek a úbytek vlhkosti. “Tato metoda je značně přesná a je to skoro jako měřit vodu samotnou,” uvedl Nick Evans z Cambridgeské univerzity, jenž se na výzkumu podílel.

Analýza “vodních fosilií” může vědcům odhalit, co se dělo s klimatem před miliony lety. Může také leccos prozradit o historii klimatu i na jiných planetách, například na Marsu, kde se rovněž nalézají usazeniny sádrovce.

Výsledek studie je však současně varováním pro současnou civilizaci. Ukazuje, jaký fatální dopad může mít dlouhotrvající sucho na vyspělou civilizaci, kterou mayská říše bezpochyby byla. Sucho nejenže vedlo k nedostatku pitné vody a poklesu úrody, ale mohlo i přispět k šíření nemocí a sociálnímu napětí ve společnosti. To vše dohromady decimovalo mayskou civilizaci a způsobilo její postupný zánik.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu