válkaČeskoslovenskoobjevy

Jak ulehčit kosmonautům cestu do vesmíru? Uspat je! NASA chystá experiment

Jak ulehčit kosmonautům cestu do vesmíru? Uspat je! NASA chystá experiment

Aby lidé mohli jednou letět k Marsu, nebo i ke vzdálenějším cílům, musí se nějak vypořádat s tím, že tyto mise budou trvat nesmírně dlouhou dobu. NASA proto sází na kryospánek, bez něj to prý nepůjde.

Tomáš Chalupa 28. listopadu 2014

Přestože současné plány na misi k Marsu počítají s tím, že by posádka měla být vzhůru po celou dobu letu, v NASA se stále silněji ozývají hlasy, že tudy cesta nepovede. Tedy rozhodně ne dlouhodobě. Aby se mohla posádka několika lidí přepravit k Marsu, bude potřeba obrovské množství potravin, vody, nejrůznějšího vybavení, loď bude muset mít velké ubikace, fitcentrum nebo jiné zařízení, kde si budou moci kosmonauté udržovat fyzičku.

RhinoChill technologie se již využívá v medicíně

RhinoChill technologie se již využívá v medicíně

Přesto ani to nezabrání pocitům klaustrofobie, ponorkové nemoci, nejrůznějším psychickým stavům, které dlouhé odloučení od domova a stísněné prostředí může navodit. Podle NASA vede cesta přes zvládnutí kryotechnologie, která umožní posádce celou cestu v podstatě prospat a loď budou řídit automaty. Lidé pár dní po startu jednoduše usnou, a když se probudí, z okna budou vidět rudou planetu.

Ubikace posádky, která spí, budou výrazně menší

Ubikace posádky, která spí, budou výrazně menší

Kryospánek nebo hibernace je věc, kterou běžně vídáváme ve sci-fi. Naposledy ji využil ve filmu Intestellar režisér Christopher Nolan a jistě nebude poslední. Jenže podle Space Works, společnosti z Atlanty, které pro NASA hibernační technologii vyvíjí, vše bude vypadat úplně jinak než ve filmu. Žádné ponořování do kádí s chladnou vodou nebo rakve naplněné bůhvíčím. Pomocí technologie RhinoChill bude trubicí vpuštěna chladící tekutina kosmonautům přímo do mozku! RhinoChill existuje, nicméně celý postup ještě nebyl nikdy vyzkoušen a podle jeho popisu to vypadá, že se na účast v experimentu rozhodně nebudou stát fronty.

Posádka bude spát stovky dní

Posádka bude spát stovky dní

Přesto SpaceWorks věří, že se vydali správnou cestou a to samé si myslí i lidé z NASA. John E. Bradford, ředitel SpaceWorks, řekl pro Universe Today: „Dokončili jsme základní evaluace potvrzující plně výhody mise k Marsu s využitím torporu (stavu hibernace) oproti misi bez využití torporu. Máme plán, který se začíná naplňovat. Náš hlavní cíl je mise k Marsu za využití našich postupů.“

A až se probudí, uvidí Mars

A až se probudí, uvidí Mars

Související články

Další články

Zavří­t reklamu