Díky urbexovým průzkumníkům neupadají opuštěná místa v zapomnění.

Díky urbexovým průzkumníkům neupadají opuštěná místa v zapomnění. | zdroj: boredpanda.com


Jak to vypadá uvnitř vyřazených válečných lodí? Nadšenec se vydal do zakázaných míst

TÉMATA: urbex | lodě

user-avatar

Simona Knotková

21. 05. 2020 | 12:00

Urbex se těší stále většímu množství zájemců. Mezi nadšené průzkumníky opuštěných míst patří také Nizozemec Bob Thissen, který vyhledává například vyřazené válečné lodě.

Kdysi aktivní válečné lodě dnes chátrají na hřbitově lodí. Zmapovat jejich interiéry a exteriéry se vydal urbexový dobrodruh Bob Thissen.

"O hřbitově jsem se poprvé dozvěděl na začátku roku 2011, když jsem uviděl pár fotek exteriérů lodí. Takové věci nevidíte každý den. Jsou jednoduše unikátní a vypadají úžasně. Mezi lety 2011 a 2016 jsem se tam vypravil mnohokrát. Celkově jsem na nich strávil pár týdnů. Spali jsme v ubikacích námořníků a na palubě lodí jsme pořádali grilovačky. Nejlepší z nich byl francouzský křižník Colbert. Po vyřazení z provozu se z něj stalo muzeum, takže zůstal nedotčen. Loď každopádně potřebovala nákladné přemalování v hodnotě okolo 500 tisíc eur a muzeum muselo v roce 2010 zavřít. Odtáhli ji na lodní hřbitov, odkud šla v roce 2016 konečně do šrotu," zasvěcuje muž širou veřejnost do své záliby.

Ne všude nachází zajímavé prostředí k focení, protože v některých lodích toho po vyřazení moc nezbylo. Jiné jsou ale stále zařízené jako za časů, kdy brázdily vody.

"Jsou to obří lodě, něco jako plovoucí vesnice. Mohli byste je prozkoumávat celé dny, a stejně byste pokaždé našli nějakou novou místnost. Jsou skutečným labyrintem a každé schodiště vede do dalšího oddělení. Je tu taky černočerná tma, což komplikuje focení. Uvnitř panuje klaustrofobní atmosféra, námořníci tu neměli žádné soukromí, když spali s dalšími devíti lidmi na pár metrech čtverečních."

Záliba, které se Thissen věnuje, samozřejmě není legální. Průzkumník má však na svou protizákonní činnost velmi jasný názor: "Myslím, že je důležité kvůli tomu porušovat zákon. Kdyby všichni dodržovali zákon, ztratil by se kus historie. Veřejnost by se kupříkladu nikdy nedozvěděla, jak to vypadá ve Fukušimě po jaderné havárii, kdyby tam průzkumníci nepovoleně nevnikli."

Do útrob vyřazených lodí nahlédněte v naší galerii.

témata

user-avatar

Simona Knotková

21. 05. 2020 | 12:00

Zavří­t reklamu