válkaČeskoslovenskoobjevy

Jak to olihně dělají, že umí být neviditelné? Vědci už ví

Jak to olihně dělají, že umí být neviditelné? Vědci už ví
Zdroj: messagetoeagle.com

Oliheň je tvor, který umí, podobně jako třeba chameleon, během mrknutí oka změnit svojí barvu tak, aby se ukryl před predátory a stal se prakticky neviditelný. Jenže na rozdíl od chameleonů olihně mění i fyzickou texturu své kůže a nejen její barvu.

Tomáš Chalupa 15. března 2018

Hlavonožci obecně jsou jedni z nejbizarnějších ale také nejinteligentnějších mořských tvorů. Vědci po letech výzkumu konečně zmapovali, jak funguje jejich mechanismus zneviditelnění se. „Dlouho to pro nás bylo naprostou záhadou,“ říká mořský biolog Trevor Wardill z univerzity Cambridge. Teď už vědci přece jenom vědí o něco víc.

Kůže hlavonožců je tvořena miniaturními orgány zvané chromatofory. Ty mění barvu podle toho, jaký signál dostanou z mozku. Olihně mají na svém těle také mnoho výběžků, tzv. papillae. Každý z těchto výběžků umí měnit svou texturu, a to ze zcela ploché až po trojrozměrnou. Papillae jsou v podstatě něco jako plášť neviditelnosti pro tyto živočichy.

Vědci si kladou otázku, jestli původním účelem papillae bylo vždy vytváření ochranného zbarvení, nebo jestli se tato vlastnost vyvinula až později. Další otázkou je také, jak se daří udržet tvar papillae po velmi dlouhou dobu. Olihně umí takto zaujmout své ochranné zbarvení po celé hodiny, aniž by se pohnuly.

„Je zde stále tajemství, jak tito tvorové interpretují svět kolem sebe a podle jakého klíče vysílají signály do svých papillae a mění svůj vzhled,“ dodává Wardill. Kůže hlavonožců a hlavně mechanismy změny jejich textury jsou pro vědce stále velkou neznámou, které se budou i nadále věnovat.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu