válkaČeskoslovenskoobjevy

Jak to doopravdy bylo s uchem Vincenta van Gogha? Nedávný objev přinesl nové skutečnosti

Jak to doopravdy bylo s uchem Vincenta van Gogha? Nedávný objev přinesl nové skutečnosti
Zdroj: dailymail.co.uk

O uchu Vincenta van Gogha slyšeli snad i ti, kteří se o výtvarné umění jinak nezajímají. Malíř si ho měl kus uříznout a dát darem prostitutce. Objev britské historičky Bernadette Murphyové ale ukazuje na jiné skutečnosti.

Simona Knotkova 19. července 2016

Murphyová pátrala po amerických archivech a podařilo se jí najít dokument ze sbírky spisovatele Irvinga Stonea. Ten se o život van Gogha velmi zajímal a v roce 1934 o něm napsal knihu Žízeň po životě.

Nalezený lékařský předpis ukazuje, že malíř si v prosinci 1888 opravdu uřízl celé ucho namísto domnělé části. Další pátrání po záznamech o zatčených ženách Murphyové přiblížilo také identitu tajemné Rachel, která měla ucho následně obdržet. Nejednalo se o prostitutku, jak bylo nově zjištěno, ale o uklízečku, která v noci pracovala v nevěstinci a přes den v obchodech. Její skutečné jméno bylo Gabrielle.

Kresba ukazuje, jak si van Gogh uřízl ucho.

Kresba ukazuje, jak si van Gogh uřízl ucho.

Muzeum Vincenta van Gogha v Amsterdamu nález velmi nadchl a rozhodlo se uspořádat první oficiální výstavu, jejímž tématem bude Goghova duševní choroba.

Teď už konečně víme, že si uřízl celé ucho. Je to významný dokument, který v sobě skrývá hodně emocí,“ říká Louis van Tilborgh, hlavní výzkumník a profesor historie umění z univerzity v Amsterdamu.

Murphyová o svém objevu napsala publikaci Ucho Van Gogha: Pravdivý příběh. V září na BBC 2 také poběží dokument Záhada Van Goghova ucha.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu