válkaČeskoslovenskoobjevy

Jak slaví Rusové masopust? Pojídáním palačinek!

Jak slaví Rusové masopust? Pojídáním palačinek!
Zdroj: manasa.ru
+ 12 fotek+ 13 fotek

Kdo dobře oslaví týden maslenice, bude šťastný a úspěšný po celý rok, říká staré ruské přísloví. A Rusové se jím do slova a do písmene řídí. Zpívají a tančí pod širým nebem, skáčou přes oheň, prohánějí se ve sněhu na saních, mrznou ve frontách na medovinu a palačinky.

Ivanhoe 3. února 2019

Maslenica je oslavou konce drsné zimy a příchodu teplejšího jara. Stejně jako masopust je i maslenica starý pohanský svátek, který se uchoval i po přijetí křesťanství v 10. století. V době komunismu se však nesměl slavit, na celých 85 let ho soudruzi zakázali. Až v roce 2002 byl uznán oficiálním ruským svátkem.

Slaví se celý týden před Velkým půstem, tedy sedm týdnů před Velikonocemi. Někdy se mu také říká týden palačinek. To proto, že se se celý tento týden pečou a jedí palačinky, které jsou teplé, kulaté a žluté, takže připomínají slunce. Rusové je plní nejen marmeládou a medem, ale i houbami, sýrem, lososovou pastou a dokonce i kaviárem. S jejich pečením je spojena pranostika: jestli se palačinky špatně dělají, čekejte problémy a nepříjemnosti, pokud se vám naopak povedou, čeká vás štěstí a blahobyt.

Na rozdíl od českého masopustu se v době maslenice nejí vůbec maso. Je to poslední týden, kdy se smí naposledy jíst mléčné výrobky, vejce a sladkosti. Pak už by se až do Velikonoc měla konzumovat jen samá střídmá strava a žádné živočišné tuky. Ale znáte to…

Už je načase se taky ohřát.

Už je načase se taky ohřát.

Každý den je vyhrazen speciálním aktivitám. V pondělí se vyrábí slaměná Maslenica, která podobně jako naše Morena symbolizuje zimu. S ní pak děti obcházejí domácnosti a vykoledují si za to palačinky. V úterý se hrají venku hry, ve středu se chodí ke tchýni na bliny, jak Rusové říkají palačinkám. V pátek se sáňkuje, v sobotu se navštěvují příbuzní a v neděli se všichni vzájemně prosí o odpuštění za loňské křivdy, usmiřují se a líbají. Nakonec se vynese Maslenice za vesnici a spálí na hranici. Tím se Rusové symbolicky rozloučí se zimou, byť se ještě teploty leckde drží pod bodem mrazu.

Docela hezké zvyky, nemyslíte? Snad jen škoda, že podobně jako Maslenici nevyprovodí Rusové také Putina, možná by se pak v Rusku (a nejen tam) skutečně oteplilo.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu