válkaČeskoslovenskoobjevy

Jak skončila Kaspická obluda? Havárií v Kaspiku

Název Kaspická obluda se pro toto monstrum z dob sovětské éry nepochybně hodí. Obří ekranoplán je neobvyklý stroj, napůl letadlo, napůl loď. Vybavený silnými motory, vznášel se několik metrů nad hladinou Kaspického moře. Spojenci mu dali méně pompézní název – kachna.

Tomáš Chalupa 11. listopadu 2014

Stroj patří do třídy Lun. Jde o ekranoplán, což je specifický druh letadel létajících na principu dynamického přízemního efektu. Letoun se tlakem přízemního vzduchu odráží od vodní hladiny. Může letět do výšky maximálně 10 až 15 metrů. Využití stroje tak nespočívá v bombardování nebo průzkumu, ale jde v podstatě o mimořádně rychlou loď. Ostatně rychlost 450 – 500 km/h jej předurčovala k rychlým přesunům nákladu.

Kaspická příšera

Kaspická příšera

Stroj sloužil celých patnáct let a prošel několika modernizacemi. Jenže v roce 1980 usedl za berany poměrně nezkušený pilot, který na ovládání takto velkého stroje nestačil. Stav moře, odkud startoval, také rozhodně nebyl ideální. Vysoké vlny nebyly zrovna příznivým faktorem pro vzlet. Ten se nepodařil, letoun se příliš naklonil a začal strmě stoupat. Pilot navíc zazmatkoval, snížil tah a udělal několik dalších chyb. Letoun se krátce po vzletu zřítil do moře. Posádka naštěstí přežila, ale jediný exemplář Kaspické příšery byl zničen.

V kokpitu Kaspické příšery

V kokpitu Kaspické příšery

Třída ekranoplánů byla ovšem reprezentována ještě jedním strojem s názvem Lun. Ten byl na rozdíl od Kaspické příšery ozbrojen raketami a kulomety. Šlo o bojový prostředek, který měl sloužit k ničení lodí nepřítele. Jenže jeho stavba a vývoj se vlekly, a když bylo vše konečně hotovo, Sovětský svaz už neexistoval a udržování gigantického stroje s nejasným využitím si Rusové nemohli dovolit. Od začátku 90. let chátral Lun na základně Kaspijsku. Tam je zakonzervován dodnes. Je možné, že zhoršující se mezinárodní situace a začínající nové závody ve zbrojení by mohly znovu oživit i plány na využití monstrózního ekranoplánu Lun.

Ekranoplán Lun na hřbetě dobře patrné odpalovací tubusy pro rakety

Ekranoplán Lun na hřbetě dobře patrné odpalovací tubusy pro rakety

Lun dnes reziví v Kaspijsku

Lun dnes reziví v Kaspijsku

Vypluje ještě někdy?

Vypluje ještě někdy?

Další články

Zavří­t reklamu