válkaČeskoslovenskoobjevy

Jak si zpestřit úmornou a monotónní práci? V továrnách na doutníky se dřív předčítalo

Jak si zpestřit úmornou a monotónní práci? V továrnách na doutníky se dřív předčítalo
Zdroj: mashable.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Jak bojovat s únavou plynoucí z dlouhé a jednotvárné práce? V továrnách na doutníky si zaměstnanci volili předčítače a poslouchali jejich přednes literárních děl či výňatků z tisku.

Simona Knotkova 6. prosince 2016

Předčítání v továrnách na doutníky má svůj původ v roce 1865 v Havaně. Pracovníci si tehdy volili komisi, která následně vybírala předčítače či takzvaného lektora. Nutností byla výborná výslovnost a přednes. Výhodu měli ti, kteří svůj projev dokázali okořenit i dramatickou složkou. Vybraní jedinci k předčítání byli placeni z mezd jednotlivých dělníků.

Na denním programu byla především díla populárních autorů či noviny. Kubánský výrobce doutníků La Aurora o této aktivitě například napsal: „Dnes, dokonce i uprostřed dílen a v hodinách ruční práce, představivost pracovníků horlivě probírá vědecké a filozofické otázky… Probíhají hovory a diskuze, čtou se práce dobrých moderních autorů a následně se o nich debatuje… Zaměstnanci následují cestu vyspělé a vzdělané civilizace.“

Když se předčítání setkalo s úspěchem, dělníci jej zpravidla odměňovali klepáním nožů o řezací desky, což byla alternativa za potlesk. Problém ovšem nastal, když se předčítané tituly začaly stále více orientovat doleva. Politicky laděné texty znepokojovaly majitele továren a způsobovaly, že bylo množství předčítačů vyhazováno. To se samozřejmě nelíbilo pracovníkům, kteří tak začali sabotovat svou práci či pořádat stávky.

Jedním z největších povstání byla v roce 1931 stávka ve floridské fabrice. Množství zbitých a zatčených jedinců mělo za následek jen další protest na propuštění zadržených.

Továrníci si ale nakonec prosadili úplný konec předčítačů a celou událost přes vládu a tisk označili za komunistické spiknutí. Dělníci namísto toho začali během pracovní doby poslouchat rádio, které jim už neposkytovalo takový zdroj vzdělání, jakým byli lektoři. Zajímavostí nicméně je, že v kubánských továrnách na doutníky je najdete dodnes.

Další články

Zavří­t reklamu