válkaČeskoslovenskoobjevy

Jak se žilo na začátku 80. let v Čínské čtvrti? Ducha doby zachytil fotograf

Jak se žilo na začátku 80. let v Čínské čtvrti? Ducha doby zachytil fotograf
Zdroj: rarehistoricalphotos.com
+ 18 fotek+ 19 fotek

V letech 1981 až 1984 dostal fotograf Bud Glick za úkol zdokumentovat život v tehdejší newyorské čtvrti Chinatown (Čínské město). Podívejte se na výsledek.

Simona Knotkova 15. srpna 2018

Jak se později Glick nechal slyšet, realizace projektu, který měl zkoumat historii Chinatownu, nebyla snadná. Hlavním problémem byla neschopnost domluvit se.

„Nemluvím čínsky, takže to byla velká překážka. Na obtíž byla také spousta turistů. Hodně z nich si taky pořizovalo fotografie a k obyvatelům byli otravní. I když nebyli, lidé prostě nemají rádi, když jim nějaký cizinec strká fotoaparát do obličeje,“ vyprávěl.

Glick měl strategii, podle které nejprve požádal obyvatele čtvrti o portrét. Když se vrátil s vytisknutým snímkem, člověka dále poprosil, zda by se mohl podívat i do jeho domu nebo na místo, kde pracoval. Odpověď byla často kladná. Tak fotograf pořídil bezprostřední pohled do čínské komunity v New Yorku. Dnes je Chinatown podle jeho slov už k nepoznání.

„Všechno se mění. Co nám kdysi připadalo velké, se z dnešního pohledu jeví vlastně jako malé. Chinatown se ohromně rozrostl. Kvalitativně je teď úplně jiný. Když se ohlížím zpátky do času před třiceti a více lety, uvědomuji si, jak unikátní a prchavá doba to byla.“

Některé z pořízených fotografií si prohlédněte v naší galerii.

Další články

Zavří­t reklamu