válkaČeskoslovenskoobjevy

Jak se žije v nejhustěji osídleném městě světa? 23 fotek, které vás budou šokovat

Jak se žije v nejhustěji osídleném městě světa? 23 fotek, které vás budou šokovat
Zdroj: allthatsinteresting.com
+ 19 fotek+ 20 fotek

Manila - to jsou mrakodrapy, vily a zajímavá historická a kulturní místa. Filipínská metropole má ale i svou odvrácenou stranu. A ta vypadá spíše jako noční můra 21. století.

Simona Knotkova 22. června 2019

Přecpané věznice, rodičky natěsnané vedle sebe na nemocničních lůžkách, děti spící uprostřed silnice, chudinské slumy i řeky odpadků – to jsou poněkud jiné výjevy než ty, které vám nabídnou turistické příručky Manily. Jedná se o vcelku přirozený následek věcí. Podle posledního měření zde v roce 2015 žilo 1,78 milionů lidí. Můžeme předpokládat, že od té doby se jejich počet ještě zvýšil. S 41 515 obyv./km² se jedná o nejhustěji osídlené město na světě. Velká část populace přitom žije na úplném okraji společnosti v těch nejnuznějších podmínkách.

Za neuspokojivým stavem stojí z části politici. Bývalé vedení schválilo v roce 2000 zákon, který zakazoval distribuci antikoncepce v městem dotovaných zdravotnických střediscích. Tato situace trvala skoro deset let. Je tu také další faktor, který velikost populace ovlivňuje – Filipíny jsou silně katolickou zemí a potrat je zde stejně jako rozvod ilegální. Podle průzkumu provedeného Guttmacher Institute, neziskovou organizací zabývající se reprodukčním zdravím, je až polovina těhotenství ve Filipínách nechtěná. 90 % z tohoto počtu bylo poté způsobeno omezeným přístupem k antikoncepci.

Od té doby se autority snaží o nápravu. Bývalý filipínský prezident Noynoy Aquino podepsal v roce 2012 návrh zákona, který měl umožnit antikoncepci zdarma. Proti zákonu však ostře vystupovaly náboženské skupiny, které nakonec dosáhly alespoň toho, že byly zakázány antikoncepční implantáty. V lednu tohoto roku vláda také značně omezila příspěvky věnované tomuto programu. Katastrofální podmínky v nemocnicích způsobují, že Filipínci jsou na třetím místě ve světě, co se týče úmrtnosti novorozenců. Jak se můžete přesvědčit v naší galerii, dožít se pozdějšího věku také není velkou výhrou. Fotografie z přelidněné Manily jsou dostatečně výmluvné.

Současný prezident Rodrigo Duterte slíbil, že se situací něco udělá. „Reinstaluju program plánovaného rodičovství. Tři děti stačí. Postoj církve není nadále realistický,“ sdělil do médií.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu