Strachu se lze zbavit tím, že mu jednoduše nedáte ani šanci plně se vám uhnízdit v hlavě.

Strachu se lze zbavit tím, že mu jednoduše nedáte ani šanci plně se vám uhnízdit v hlavě. | zdroj: messagetoeagle.com


Jak se zbavit strachu? Vědci přišli na metodu, která vám ho doslova vymaže z mozku

TÉMATA: mozek | psychologie | věda

user-avatar

Simona Knotková

9. 02. 2017 | 11:27

Fóbie, post-traumatická stresová porucha či obecně jakýkoliv strach z něčeho dokáže lidem pořádně znepříjemnit život. Vědci ze švédské univerzity ale přišli na způsob, jak se ho zbavit.

Strach vychází z negativní zkušenosti, která nás v minulosti potkala. Tato událost se vepsala do naší paměti, a pokud došlo k jejímu upevnění, takzvané konsolidaci, ovlivňovala naše chování v budoucnu.

Na tomto procesu funguje v podstatě i učení. Nové poznatky jsou zprvu značně nestabilní a snadno je zapomeneme. Když si ale látku opakujeme vícekrát, dochází ke konsolidaci a vědomost zůstává v naší paměti. Vědci z Uppsalské univerzity si tedy položili otázku, zda by se tato skutečnost nedala uplatnit i naopak.

Do svého experimentu shromáždili několik dobrovolníků, kterým ukazovali obrázek. Společně s ním dostávali účastníci pokusu elektrický šok. Jejich mozek si tak vytvořil vzpomínku na strach spojený s danou fotografií. Aby byla tato vzpomínka aktivována, muselo dojít ještě k její konsolidaci. Zatímco u jedné skupiny toho badatelé dosáhli, druhé pouštěli ten stejný obrázek bez elektrického šoku. Vzpomínka na strach tak byla u těchto jedinců doslova vymazána z mozku, jak potvrdilo i skenování magnetickou rezonancí.

"Tyto nové poznatky mohou být průlomem ve výzkumu paměti a strachu. Díky nim můžeme najít lepší léčebné metody, a pomoci tak milionům lidí z celého světa trpícím fobiemi, post-traumatickým stresem a záchvaty paniky," sdělil doktorand Thomas Ågren.

 

user-avatar

Simona Knotková

9. 02. 2017 | 11:27

Zavří­t reklamu