válkaČeskoslovenskoobjevy

Jak se z chudého chlapce stal slavný Colonel z Kentucky

+ 5 fotek+ 6 fotek

Existuje vůbec nějaký Colonel z Kentucky, nebo je to jen marketingová postava? Tuto otázku si možná položili mnozí milovníci kuřecích kyblíků z KFC. Pravdou je, že Colonel z Kentucky se jmenoval Harland David Sanders a z chudého chlapce to dopracoval až na krále kuřecího impéria.

Tomáš Chalupa 5. srpna 2019

Harland Sanders se narodil v roce 1890 v malé obci Henryville v Indianě. Jeho otec dřel na rodinné farmě a matka se starala o domácnost. Po otcově smrti připadla povinnost starat se o své dva mladší sourozence na Harlanda. To mu bylo teprve sedm let. Mimo jiné se v tomto věku naučil všechny domácí práce včetně vaření. Sanders často vzpomínal, že matka udržovala v rodině železnou disciplínu: Nebála se použít rákosku, pokud jsme neposlouchali. Věděli jsme dobře, že musíme poslechnout, pokud řekla běžte.“ Později se znovu vdala, ale Sandersův nevlastní otec se ukázal jako ne příliš vhodný pro roli otce. Sanders se rozhodl, že mu pobyt ve škole i doma stačil a opustil rodnou hroudu. „Ve škole se zrovna probírala algebra. Jediné, co jsem z toho všeho pochopil, bylo, že x se rovnalo jakémusi neznámému číslu. Mě ale neznámá čísla nezajímala. Byla to algebra, co mě vyhnalo z domu.“

Toulal se Indianou a pracoval na místních farmách za mizerné peníze. Také pracoval pro dráhy, kde zapaloval ohně kolem tratě. Za to bral 15 dolarů měsíčně a měl nárok na nuzné ubytování a stravu. Později začal pracovat na parních lodích na západě, následně prodával lampy, pneumatiky a pojistky. To už bylo jeho postavení lepší a dokonce pracoval jako sekretář Indianské podnikatelské komory. V 19 letech se oženil, vzal si Josephine Kingovou a společně měli tři děti.

Harland David Sanders v mládí

Harland David Sanders v mládí

Sloužil také v americké armádě na Kubě, ale jeho hodnost nebyla colonel (plukovník). To byl úplně jiný příběh. V osmadvaceti letech přišla jeho chvíle, která měla zásadně změnit jeho život. V té době byl provozovatelem malé benzinky kousek od dálnice. Napadlo jej, že kromě benzínu bude lidem nabízet také rychlé občerstvení. Mimo jiné také smažená kuřecí křídla, jaká dělal svým sourozencům po otcově smrti.

V tento čas Sanders začal pracovat na svém vyhlášeném receptu, který je stále bedlivě střežen KFC. Svůj recept završil v roce 1939, kdy vynalezl metodu smažení kuřete v tlakovém hrnci, který snižuje mastnotu, chrání chuť, vlhkost a strukturu bez ztráty času vaření. Jeho nabídka měla ohromný úspěch a jeho byznys se začal raketově rozrůstat. Na benzínku už nejezdili lidé kvůli benzínu, ale na čím dál oblíbenější kuřecí křídla. V roce 1935 mu kentucký guvernér udělil čestný titul Kentucky Colonel jako uznání za přínos kentucké kuchyni.

Ale jeho úspěch rozhodně nebyl zdrojem nadšení pro všechny. Jeho konkurent a majitel nedaleké benzinky Standard Oil Matt Stewart byl pochopitelně ten poslední, kdo měl z progresu Sandersova byznysu radost. Jednou jej Sanders přistihl, jak přemalovává jeho billboard u dálnice. Poprvé to skončilo jen nadávkami, ale když se situace opakovala, došlo k přestřelce. Byl při ní zabit jeden ze zaměstnanců Sandersovy benzínky Robert Gibson. Stewart byl zatčen a dostal za vraždu 18 let vězení. Tím vlastně zmizel další konkurent a Sandersův podnik vydělával stále víc. Nakonec Sanders v roce 1952 otevřel v Utahu své první KFC.

Sanders provozoval benzinovou stanici v Corbin, Kentucky. Začal vařit a prodávat jídla unaveným cestovatelům kteří se na pumpě zastavovali. Jeho jídlo, které nejčastěji obsahovalo smažené kuře, šunku, fazole, okru nebo teplé sušenky mu přinesli reputaci skvělého kuchaře po celém regionu.

Sanders provozoval benzinovou stanici v Corbin, Kentucky. Začal vařit a prodávat jídla unaveným cestovatelům kteří se na pumpě zastavovali. Jeho jídlo, které nejčastěji obsahovalo smažené kuře, šunku, fazole, okru nebo teplé sušenky mu přinesli reputaci skvělého kuchaře po celém regionu.

Brzy poté zavřel své benzínové pumpy a začal se soustředit jen na restaurace. V jedné z nich poznal také svou druhou ženu, mladou servírku Claudii. Se svou první ženou se rozvedl a oženil se podruhé. Začal také provozovat franšízy a uděloval licence na provozování restaurací pod značkou KFC. Z každé prodané porce ve franšíze mu šly jen centy, ale ve výsledku to byly velmi slušné sumy, které dále posouvaly jeho byznys. Osobně si jezdil ověřit, že nový franšízant má vhodné zázemí a lokalitu. Jednou takto urazil 2000 mil, jen aby se krátce porozhlédl, ani nešel dovnitř a zase jel zpět. Dům franšízanta se mu nelíbil a ten ani nezjistil, že tam Sanders byl.

Sanders se také rozhodl, že z marketingového hlediska bude on tou hlavní tváří značky, a tak se zrodila postava plukovníka z Kentucky a známé logo KFC. Sanders, který zbohatl, o sobě vytvořil obraz aristokrata. Bělil si knír i bradku, aby to ladilo s jeho bílými vlasy, chodil všude jen v bílé košili doplněné černou vázankou a v létě i v zimě nosil zářivě bílý oblek.

V roce 1963 mělo KFC 600 poboček po celých Spojených státech a Kanadě a dalších 400 v jiných zemích. O rok později ale Sanders celý byznys prodal za dva miliony dolarů. Už byl zkrátka příliš velký na to, aby jej tímto způsobem mohl řídit. Sanders zemřel v 90 letech na leukémii, jeho odkaz a dědictví ale žijí dál.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu