válkaČeskoslovenskoobjevy

Jak se vyráběly sportovní boty? Historie běžeckých bot

Jak se vyráběly sportovní boty? Historie běžeckých bot
Zdroj: eobuv.cz

Běh je pro nás společně s schůzí jeden z nejpřirozenějších pohybů vůbec. Není proto divu, že se těší velké oblíbenosti. Pro běhání navíc nepotřebujeme žádné speciální pomůcky a náčiní, jako je tomu u jiných sportů. Stačí zvolit vhodné oblečení a nazout kvalitní boty. Výroba sportovní obuvi má bohatou historii. Společně se pojďme podívat, kdo stál u zrodu prvních běžeckých bot a co nám může nynější trh nabídnout.

Komerční sdělení 1. června 2021

Kdy se na trhu objevila sportovní obuv?

Píše se 18. století a světlo světa spatřily první lehké běžecké boty. V průběhu 19. století se na trhu objevila kožená běžecká obuv, pro kterou byl typický její špičatý tvar. Bota byla v mnohém nedokonalá, na tehdejší dobu se však jednalo o převratný počin. Nejdříve byly sportovní boty využívané pro plážovou zábavu, později se bota zdokonalila a propracovala se až do nejvyšších sportovních pater.

Základní tvar boty s tenkou a gumovou podrážkou se neustále upravoval a vyvíjel. Ze začátku tlumila běžecká bota nárazy jen minimálně. Roku 1917 byly představeny první Keds, v dnešní době známé jako kecky, sneakers či tenisky. Za otce moderní běžecké obuvi je považován Adolf Dassler. Výrobě bot se věnoval se svým bratrem, později se na návrzích podílela také jeho žena a synové.

V roce 1925 byly na trh uvedeny první běžecké boty s tretrami. V roce 1928 zaznamenaly tyto boty obrovský úspěch. Objevily se totiž na Olympijských hrách v Amsterdamu, později i v Berlíně. Tam je obuli významní atleti tehdejší doby a inspirovali tak nadšence běžeckého sportu po celém světě. Po 2. světové válce se Adolf Dassler rozkmotřil se svým bratrem a pokračoval sám ve výrobě.

V roce 1948 založil firmu Addas, která se později rozdělila na 2 samostatné podniky, tedy Adidas a Pumu. Addass postupně navrhoval boty pro nejrůznější druhy sportů a běžecká bota v ní měla výsostné postavení. Ve vývoji běžeckých bot sehrál velkou roli také americký trenér Bill Bowerman. Ten se pustil v 60. letech do navrhování sportovní obuvi. Dokonce zašel tak daleko, že různé druhy sportovních bot rozřezával a zkoumal jejich složení a stavbu. Nakonec se mu podařilo vytvořit kvalitní běžeckou obuv, která již výborně tlumila nárazy.

Mezi další přednosti patřila jejich lehká váha a prodyšnost. Díky těmto vlastnostem si boty oblíbili také vrcholoví sportovci, s kterými na vývoji bot soustavně spolupracoval. Neopomínal však ani design obuvi, protože věděl, že je to cesta k získání většímu počtu zákazníků. Jeho strategie se mu vyplatila. Bowerman začal spolupracovat s dalšími světovými sportovními firmami a postupem času stál u zrodu věhlasné sportovní znaky Nike.

V roce 1978 představila značka Nike svou novou technologii Air, která spočívá v tlumení nárazů pomocí vzduchových polštářů uvnitř boty. Trh s běžeckými botami se v 70. letech 20. století značně rozrostl. S konkurencí přišli i příznivější ceny. Dříve si běžecké boty nemohl dovolit jen tak někdo. U nás se nabídka běžecké obuvi rozšířila až po otevření hranic, tedy až v průběhu 90. let.

eobuv.cz

Jaké běžecké obuvi dnes můžeme vybírat?

Běžecké boty se nyní vyrábí v různých provedeních. Při jejich koupi musíme zohlednit více faktorů. Zejména na jakém povrchu a pro jaký druh běhu budeme boty využívat. Dělíme je na silniční, terénní, závodní a tréninkové. Jestliže máte rádi turistiku a občas si kousek popoběhnete, mohly by být pro vás to pravé trekové boty. Co se týče designu obuvi, vybere si v dnešní době opravdu každý.

Další články

Zavří­t reklamu