válkaČeskoslovenskoobjevy

Jak se vyráběla čokoláda a pralinky, když byl Orion ještě český

+ 3 fotky+ 4 fotky

Kdo by ze současníků neznal čokoládové městečko z kultovní reklamy na čokoládu Orion? Ovšem už jen pár šedovlasých pamětníků pamatuje dnes již zbořenou továrnu na čokoládu v Praze na Královských Vinohradech v Korunní třídě. Patřila manželům Albíně a Františku Maršnerovým, kteří v ní od roku 1897 kromě orientálních cukrovinek zpracovávali také kakaové boby. Pod značkou Orion se jejich výrobky nesly od roku 1924 a měly ohromný odbyt. Až do druhé světové války byla pražská Orionka jednou z nejznámějších evropských čokoládoven.

Markéta Oderská 17. dubna 2016

V meziválečné době Orion ztrojnásobil svou výrobu a zaváděl nové cukrovinky. Jednou z nich byla i dodnes oblíbená tyčinka Kofila. Právě z této slavné éry, kdy Československo bylo čokoládovou velmocí, pochází i dobový dokument, který v roce 1933 natočil kameraman Jaroslav Tuzar. Zavádí nás do dnes již neexistujícího vinohradského továrního komplexu a přibližuje nám tehdejší výrobu čokolády a pralinek od sklizně kakaových bobů v Africe až po balení a expedici hotových výrobků. Samotný výrobní postup prodělal jen málo změn, značně se však změnily stroje, ve kterých se boby třídí, praží, zbavují slupek, drtí na prášek, mísí s cukrem a popřípadě i mlékem.

Nejstarší podoba továrny na reklamním tisku z roku 1898.

Nejstarší podoba továrny na reklamním tisku z roku 1898.

Slavnou historii této továrny ukončilo její znárodnění v roce 1952, kdy byla výroba přemístěna do modřanského podniku RUPA. Naopak do budovy bývalé vinohradské Orionky byl umístěn národní podnik Biogena a Ústav sér a očkovacích látek. Když se firmy v roce 2000 z budovy odstěhovaly, byla odsouzena k demolici. K té došlo v roce 2008. Samotnou značku Orion roce 1992 převzala švýcarská nadnárodní společnost Nestlé, která výrobu soustředí mimo Prahu. Tradice pražského čokoládového průmyslu tak již patří minulosti, kterou připomínají už jen staré fotografie a tento archivní dokument.

 

Související články

Další články

Zavří­t reklamu