válkaČeskoslovenskoobjevy

Jak se staví ostrov? Číňané v tom mají praxi, zabírají takto celé moře

Jak se staví ostrov? Číňané v tom mají praxi, zabírají takto celé moře
Zdroj: dailymail.co.uk

Číňané vedou s okolními státy dlouhé spory o to, komu připadne Jihočínské moře. Zatímco diplomatická jednání nikam nevedou a do války se zatím také nikomu nechce, Čína vymyslela způsob, jak celou situaci vyřešit. Ve sporných vodách si staví několik vlastních umělých ostrovů.

Tomáš Chalupa 16. dubna 2015

O čínských budovatelských aktivitách na Spratleyho ostrovech v Jihočínském moři se objevují zprávy už několik let. Na sporné vody v jejich okolí si dělají nárok kromě Číny také Malajsie, Vietnam a Filipíny. Samotné ostrovy jsou přitom zcela bezcenné, ovšem moře kolem nich je známé jako výnosné naleziště nerostných surovin a loviště ryb. Na Spratleyho ostrovech mají vojenské posádky a letiště Vietnam, Filipíny i Malajsie. Číňané proto v nedávné době postavili několik umělých ostrovů, na největším z nich, který dokončují právě teď, postaví nejspíš přístav i letiště.

Největší umělý ostrov bude zřejmě tři kilometry dlouhý a tři sta metrů široký. Na letiště je to tedy dostatečná plocha. Číňané ostrovy budují tak, že pomocí podmořského potrubí pumpují písek na korálové útesy těsně pod hladinou. Během doby se tak najednou začnou z vody vynořovat nové písečné ostrovy. Jak ukázal dokument České televize Objektiv, také Filipíny sáhly kvůli teritoriálním sporům k zajímavému kroku. Obsadili starý rezavý vrak tankeru Sierra Madre svými vojáky, který jim tak slouží jako základna. Podmínky na vraku jsou tristní, navíc moře kolem je obklíčeno čínskou flotilou, Filipínci se však na vraku přesto drží.

Zatímco vojenští představitelé mluví kvůli stavbě ostrovů o zvyšování napětí v už beztak vyhroceném sporu, ochránci přírody zase poukazují na to, že Spratleyho ostrovy jsou nádherné přírodní korálové útesy bohaté na faunu a floru. Do toho ekosystému nyní zasahuje Čína s buldozery, traktory a bezohledně zasypává živé korálové útesy pískem, což má na přírodu fatální vliv.

Co přesně Čína s ostrovy zamýšlí, není podle odborníků jasné. Jako nejlogičtější důvod stavby Ostrovní zdi, jak čínské ostrovy nazývají Američané, se jeví podpora územních požadavků Číny. Role Číňanů při dalších jednáních se svými konkurenty bude zase o něco silnější, protože budou mít v souostroví svou posádku a letiště. Navíc jak podotýkají někteří odborníci, tímto způsobem je možné stavět ostrovy s letišti i na jiných místech a obsazovat takto další sporná mořská území. Potřebné technologie Čína zjevně už ovládá.

Další články

Zavří­t reklamu