válkaČeskoslovenskoobjevy

Podívejte se, jak se staví nejsilnější motor světa k raketě, která vynese lidi na Mars

+ 4 fotky+ 5 fotek

NASA zahájila stavbu obřího komplexu motorů, které jednoho dne vynesou člověka na rudou planetu. Základem jsou 4 motory RS-25 dříve využívané na raketoplánech. Spojením do jednoho komplexu má vzniknout supersilný motor, jaký doposud nebyl použit ani na nejsilnější raketě Saturn V.

Tomáš Chalupa 5. června 2015

Tým firmy Aerojet Rocketdyne ve Stennisově vesmírném centru se pustil do kompletování čtyř motorů RS-25. Už minulý měsíc navíc NASA zveřejnila první nákresy rakety SLS (Space Launch Systém), která je nadějí celého vesmírného programu USA a potažmo celého lidstva. Pokud se máme dožít letu na Mars, budeme se dívat na start SLS.

„Nikdy jsme netvrdili, že stavba této rakety bude něco jednoduchého. Zamýšleli jsme se dlouze nad každou jednotlivou částí rakety. Tisíce stran dokumentů a měsíce času na jejich studium bylo potřeba, abychom se ujistili, že raketa je bezpečná, dlouhodobě spolehlivá a umožní nové mise NASA s lidskou posádkou. Každý den v tom děláme pokroky,“ říká manažer projektu SLS Todd May.

SLS ponese modul Orion, který je určen k tomu, aby v něm lidská posádka mohla působit nejen na oběžné dráze, ale i na dlouhodobé misi k Marsu. Ze SLS by se měl po všech zkouškách stát nejsilnější motor, jaký kdy byl postaven. První testovací let SLS je naplánován na rok 2017.

Samotnou nosnou raketu staví pro NASA za 2,8 miliard dolarů firma Boeing. Je to možná nejdůležitější zakázka a úkol, jakým se kdy v Boeingu zabývali. „Je to osobní výzva. Jsme všichni nadšeni pro NASA a její průzkum hlubokého vesmíru. Naše týmy pracují na tom, aby se raketa stavěla podle stanoveného harmonogramu a bezpečně,“ říká viceprezidentka Boeingu Virginia Barnesová.

Stavba SLS je náročnější než projekt Saturn V, který dostal lidi na Měsíc. SLS totiž otevírá zcela nové výzvy. „Bude moci vynášet do vesmíru objekty větší, než je Hubbleův teleskop, který má rozměry autobusu. O vesmírných misích se díky SLS začne uvažovat zcela novým způsobem. Jde o přelomový projekt v dobývání vesmíru i ve vědeckých projektech,“ říká manager projektu Reggie Alexander. „Na Mars poletí jen jedna raketa místo plánovaných třech,“ dodává. Nezbývá než držet projektu SLS palce.

Další články

Zavří­t reklamu