válkaČeskoslovenskoobjevy

Jak se fotily legendy grunge? Fotograf odhalil pozadí ikonických snímků

Jak se fotily legendy grunge? Fotograf odhalil pozadí ikonických snímků
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 13 fotek+ 14 fotek

Od 2. května probíhá v Sydney výstava "Grunge: Greatest Hits". Zájemci si na ní mohou prohlédnout fotografie Chrise Cuffara, který památně zdokumentoval grungeovou scénu.

Simona Knotkova 13. května 2019

Když se z podzemí Seattlu draly na výsluní skupiny jako Nirvana, Pearl Jam nebo Alice In Chains, byl tam, aby je zachytil pro budoucí generace. Američan Chris Cuffaro (1960) proslul jako fotograf grungeové scény, která byla podle některých poslední skutečnou hudební revolucí. Právě výběr nejlepších snímků pořízených na začátku 90. let si zájemci mohou od 2. května do 1. června prohlédnout v Blender Gallery v Sydney v rámci výstavy Grunge: Greatest Hits.

Pro australský Daily Mail autor zavzpomínal, jak fotografie vznikaly. „Tehdy jste museli dělat všechno jednoduše. Muzikanti se neradi fotili. Trikem bylo, aby měli rádi mě. Když měli rádi mě, dokázal jsem je třeba přimět stát uprostřed pole, když venku mrzlo,“ vypráví Cuffaro.

Byl jeden z prvních fotografů, kteří zvěčnili kultovní Nirvanu ještě před obří popularitou. „S Nirvanou jsem se poprvé setkal v březnu roku 1991. Byl jsem zrovna v Seattlu a měl jsem den volna. Kontaktoval jsem jejich manažera, mého dobrého přítele, a zeptal se ho, jestli je můžu vyfotit. Byl nadšený, protože potřebovali fotky. Krátce s nimi hrál nový bubeník – Dave Grohl. Byl to velmi zábavný den. Všichni měli kocovinu z předešlé noci, tak jsem je vzal na večeři. Kapely v Seattlu byly tehdy velmi chudé a neměly ani cent.

Na začátku roku 1991 jsem znal jenom hladovějící muzikanty. Ke konci roku 1992 byli už všichni bohatí a úspěšní. Kupovali si baráky. Fakt bláznivý čas. Bylo zábavné to všechno sledovat. Scéna v Seattlu byla velmi organická a velmi poctivá. A velmi skutečná. Chris Cornell býval přirovnáván k Robertu Plantovi. Kapely jako Soundgarden a Pearl Jam se nesnažily být ničím jiným než samy sebou. To bylo na tom to krásné.“

Připomíná, že mezi umělci vládla také pohodová atmosféra a nikdo mezi sebou nesoutěžil. „Všichni se navzájem podporovali, všichni se měli navzájem rádi. Nebylo to jako v Hollywoodu: ‚Oh, jsme lepší než oni.‘ V Seattlu nebylo žádné konkurenční prostředí. Každý přál druhému úspěch.“

Část fotografií i s Cuffarovým komentářem si prohlédněte v naší galerii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu