Jim Morrison a kapela The Doors v okně hotelu Morrison, podle nějž skupina pojmenovala své 5. album z roku 1970.

Jim Morrison a kapela The Doors v okně hotelu Morrison, podle nějž skupina pojmenovala své 5. album z roku 1970. | zdroj: www.popspotsnyc.com


Jak se fotili The Doors: vtrhli tajně do hotelu a pak to zapili v Hard Rock Cafe

TÉMATA: the doors | jim morrison | hard rock cafe | morrison hotel

user-avatar

Blondie

27. 04. 2015 | 13:00

Bylo týden před Vánocemi roku 1969 a legendární kapela The Doors právě připravovala vydání svého pátého a předposledního studiového alba. Sedli do dodávky a vyjeli do ulic Los Angeles hledat vhodné místo k focení přebalu nové desky. Našli ho na South Hope Street, čísle popisném 1246. Byl to levný hodinový hotel, který se jmenoval stejně jako charismatický frontman kapely: Morrison.

„Řekl jsem chlápku v recepci, že uděláme několik málo fotek a že to bude trvat jen pár minut, ale on mi odpověděl, že to bez svolení majitele není možné a že majitel tu není,“ vzpomínal po letech legendární rockový fotograf Henry Diltz. V první chvíli si myslel, že si recepční dělá srandu. Takový levný hotel a k tomu ještě prázdný! Nezbylo mu, než fotit kapelu venku před hotelem. Pak si ale skrze prosklené okno všiml, jak recepční mizí ve výtahu, a zavolal na kluky: „Rychle, hoši, poběžte dovnitř.“

Muzikanti potají proklouzli do hotelu, rychle se usadili za okno s nápisem Morrison Hotel, který se jim klenul nad hlavami, a Diltz jen zuřivě mačkal spoušť. „Vyfotil jsem celý svitek filmu, začal jsem blízko okna a pak jsem s teleobjektivem couval přes ulici. Za pět minut bylo vymalováno a ten chlápek už nás nikdy neviděl. Dokázali jsme to, jako nějací partyzáni,“ vyprávěl později fotograf.

The Doors právě objevili Hard Rock Cafe

Takový úspěch bylo potřeba řádně zapít, ostatně Morrison, o kterém se říkalo, že pil třikrát tolik co běžný opilec, už měl neodbytnou chuť na nějaký tvrdý nápoj. V dodávce se řítili kolem barů ve Skid Row, vystrkovali hlavy z oken, až jim do oka padl jeden skromný, zapadlý lokál na rohu ulice s výmluvným nápisem Hard Rock Cafe. „Och, tam musíme jít,“ vykřikli téměř sborově.

Kromě konzumace alkoholu tu pořídili také několik dalších fotek. Jedna z nich pak ozdobila zadní stranu alba. Nikdo z nich nemohl tehdy tušit, že právě vydláždili cestu budoucímu úspěšnému restauračnímu řetězci. „Asi tak nějak rok po vydání desky jim zavolal někdo z Anglie a říká klukům: ´Ahoj, nevadilo by vám, kdybychom použili toho názvu na zadní straně vašeho alba? Právě rozjíždíme tady v Londýně kavárnu a rádi bychom použili tenhle název.´ A oni na to: ´Klidně, beze všeho´. Teď když kdykoli vejdu kdekoli na světě do Hard Rock Cafe, pokaždé mám pocit, že bych tam měl dostal zdarma hamburger,“ vyprávěl Diltz.

The Doors v Hard Rock Cafe

S albem Morrison Hotel slavili The Doors oproti předchozímu elpíčku, které bylo propadákem, komerční úspěch a kladně je hodnotila i hudební kritika. Jak Morrisonův zpěv, tak i zvuk kapely celkově zdrsněl. Ještě většího úspěchu se za rok nato dočká jejich poslední album L.A.Woman. To už ale drogami a alkoholem zničený Morrison odchází do Paříže a za záhadných okolností tam (zřejmě na předávkování drogami) umírá.

Morrison Hotel, který kapela díky své desce zvěčnila, je dnes opuštěný a jeho zabedněný vchod a okna ani v nejmenším nepřipomínají, že se tady před 45 lety psala rocková historie. Také bar, podle nějž byla pojmenována první strana alba i kultovní řetězec, už dávno není v provozu. Ještě v roce 1983 zde Michael Jackson točil klip ke svému hitu Beat It, pak se však dveře baru navždy uzavřely. Na krátký čas tu v 90. letech fungovalo kadeřnictví, aby později uvolnilo prostor prodejně s potravinami Green Apple.  

The Doors před dveřmi Hard Rock Cafe

The Doors byla americká rocková skupina založená v roce 1965 v Los Angeles. Patřila k významným skupinám 60. let minulého století. Zakládajícími členy The Doors byli hráč na klávesové nástroje Ray Manzarek a zpěvák Jim Morrison, časem se ke kapele přidali kytarista Robby Krieger a bubeník John Densmore. Skupina byla průkopníkem stylu zvaného psychedelický rock. Ten, kdo skupinu a její hudbu nejvíce proslavil a zviditelnil, byl charismatický zpěvák Jim Morrison, proslulý svým živočišným vystupováním a divokým způsobem života, na který doplatil předčasnou smrtí ve věku 27 let.  

user-avatar

Blondie

27. 04. 2015 | 13:00

Zavří­t reklamu