válkaČeskoslovenskoobjevy

Jak se fotili The Doors: vtrhli tajně do hotelu a pak to zapili v Hard Rock Cafe

Jak se fotili The Doors: vtrhli tajně do hotelu a pak to zapili v Hard Rock Cafe
Zdroj: www.popspotsnyc.com
+ 15 fotek+ 16 fotek

Bylo týden před Vánocemi roku 1969 a legendární kapela The Doors právě připravovala vydání svého pátého a předposledního studiového alba. Sedli do dodávky a vyjeli do ulic Los Angeles hledat vhodné místo k focení přebalu nové desky. Našli ho na South Hope Street, čísle popisném 1246. Byl to levný hodinový hotel, který se jmenoval stejně jako charismatický frontman kapely: Morrison.

blondie 27. dubna 2015

„Řekl jsem chlápku v recepci, že uděláme několik málo fotek a že to bude trvat jen pár minut, ale on mi odpověděl, že to bez svolení majitele není možné a že majitel tu není,“ vzpomínal po letech legendární rockový fotograf Henry Diltz. V první chvíli si myslel, že si recepční dělá srandu. Takový levný hotel a k tomu ještě prázdný! Nezbylo mu, než fotit kapelu venku před hotelem. Pak si ale skrze prosklené okno všiml, jak recepční mizí ve výtahu, a zavolal na kluky: „Rychle, hoši, poběžte dovnitř.“

Muzikanti potají proklouzli do hotelu, rychle se usadili za okno s nápisem Morrison Hotel, který se jim klenul nad hlavami, a Diltz jen zuřivě mačkal spoušť. „Vyfotil jsem celý svitek filmu, začal jsem blízko okna a pak jsem s teleobjektivem couval přes ulici. Za pět minut bylo vymalováno a ten chlápek už nás nikdy neviděl. Dokázali jsme to, jako nějací partyzáni,“ vyprávěl později fotograf.

The Doors právě objevili Hard Rock Cafe

The Doors právě objevili Hard Rock Cafe

Takový úspěch bylo potřeba řádně zapít, ostatně Morrison, o kterém se říkalo, že pil třikrát tolik co běžný opilec, už měl neodbytnou chuť na nějaký tvrdý nápoj. V dodávce se řítili kolem barů ve Skid Row, vystrkovali hlavy z oken, až jim do oka padl jeden skromný, zapadlý lokál na rohu ulice s výmluvným nápisem Hard Rock Cafe. „Och, tam musíme jít,“ vykřikli téměř sborově.

Kromě konzumace alkoholu tu pořídili také několik dalších fotek. Jedna z nich pak ozdobila zadní stranu alba. Nikdo z nich nemohl tehdy tušit, že právě vydláždili cestu budoucímu úspěšnému restauračnímu řetězci. „Asi tak nějak rok po vydání desky jim zavolal někdo z Anglie a říká klukům: ´Ahoj, nevadilo by vám, kdybychom použili toho názvu na zadní straně vašeho alba? Právě rozjíždíme tady v Londýně kavárnu a rádi bychom použili tenhle název.´ A oni na to: ´Klidně, beze všeho´. Teď když kdykoli vejdu kdekoli na světě do Hard Rock Cafe, pokaždé mám pocit, že bych tam měl dostal zdarma hamburger,“ vyprávěl Diltz.

The Doors v Hard Rock Cafe

The Doors v Hard Rock Cafe

S albem Morrison Hotel slavili The Doors oproti předchozímu elpíčku, které bylo propadákem, komerční úspěch a kladně je hodnotila i hudební kritika. Jak Morrisonův zpěv, tak i zvuk kapely celkově zdrsněl. Ještě většího úspěchu se za rok nato dočká jejich poslední album L.A.Woman. To už ale drogami a alkoholem zničený Morrison odchází do Paříže a za záhadných okolností tam (zřejmě na předávkování drogami) umírá.

https://www.youtube.com/watch?v=mxCimnoWoos

Morrison Hotel, který kapela díky své desce zvěčnila, je dnes opuštěný a jeho zabedněný vchod a okna ani v nejmenším nepřipomínají, že se tady před 45 lety psala rocková historie. Také bar, podle nějž byla pojmenována první strana alba i kultovní řetězec, už dávno není v provozu. Ještě v roce 1983 zde Michael Jackson točil klip ke svému hitu Beat It, pak se však dveře baru navždy uzavřely. Na krátký čas tu v 90. letech fungovalo kadeřnictví, aby později uvolnilo prostor prodejně s potravinami Green Apple.

The Doors před dveřmi Hard Rock Cafe

The Doors před dveřmi Hard Rock Cafe

The Doors byla americká rocková skupina založená v roce 1965 v Los Angeles. Patřila k významným skupinám 60. let minulého století. Zakládajícími členy The Doors byli hráč na klávesové nástroje Ray Manzarek a zpěvák Jim Morrison, časem se ke kapele přidali kytarista Robby Krieger a bubeník John Densmore. Skupina byla průkopníkem stylu zvaného psychedelický rock. Ten, kdo skupinu a její hudbu nejvíce proslavil a zviditelnil, byl charismatický zpěvák Jim Morrison, proslulý svým živočišným vystupováním a divokým způsobem života, na který doplatil předčasnou smrtí ve věku 27 let.

Další články

Zavří­t reklamu