válkaČeskoslovenskoobjevy

Jak posílit pánevní dno po porodu?

Jak posílit pánevní dno po porodu?
Zdroj: Tenacz.cz

Pánevní dno byste měli začít posilovat co nejdříve po porodu. Díky jednoduchému cvičení se silně napjaté svaly rychle zotaví. Svaly pánevního dna nezatěžuje nic tolik jako právě těhotenství a porod, protože nejprve podporují těžkou dělohu s dítětem po dobu několika měsíců a během porodu jsou maximálně napnuté. Proto je musíte začít procvičovat co nejdříve po porodu.

Komerční sdělení 17. července 2020

Posílení Kegelových svalů je možné ihned po porodu pokud nedošlo k nastřižení a sešití hráze. Jestliže rána hodně bolí, postupujte opatrně s ohledem na svůj zdravotní stav. Je známo, že kegelovy cviky pomáhají vracet se k normálu, protože obnovují správný svalový tonus, ale také stimulují krevní oběh v bolestivé, často otupělé oblasti hráze.

Posilování pánevního dna po porodu má mnoho výhod

Aby cvičení mělo dlouhodobý účinek, musí být prováděno po dobu nejméně prvních 2-3 měsíců po porodu. Kegelovy cviky schvalují gynekologové i urologové. Systematickým a správným prováděním cviků budou svaly pánevního dna pružné, silné a dokonale napjaté. Pravidelným cvičením zabráníte mnoha komplikacím po porodu. Mezi ty patří inkontinence, zmenšení nebo poškození či ochabnutí pohlavních orgánů a močového měchýře. Cviky pomáhají také k dosažení sexuální spokojenosti. A navíc pravidelné cvičení reguluje zažívací funkce (zbaví vás zácpy a hemeroidů) a také zlepšuje náladu.

Abyste mohli kegelovy cviky provádět, není nutné chodit do posilovny, nemusíte se vydat na nákup speciálního vybavení nebo shánět speciální sportovní oblečení. Navíc vám toto cvičení nezabere mnoho času. Nemusíte se tedy cítit provinile, že se nevěnujete svému dítěti.

Cviky na zpevnění pánevního dna mohou být prováděny kdekoliv. Je jedno, zda zrovna krmíte dítě, stojíte u dřezu nebo ve frontě u pokladny. Potřebujete být jen důsledná a mít pevnou vůli. Cviky zahrnují střídavé napínání a uvolňování svalů v oblasti vaginy. Není to nic těžkého, stačí vědět, které svaly používat. Konkrétně se jedná o svaly, které zatínáte, abyste zadrželi proud moči. Rozhodně však necvičte při močení, mohli byste si způsobit infekci močových cest.

Jak s cvičením začít?

Během cvičení kegelových cviků by břišní svaly neměly být napjaté, takže pokud jste nikdy předtím necvičili, je nejlepší začít tak, že si lehnete a rukou zkontrolujete, zda je váš žaludek napjatý.

Výchozí pozice: lehněte si na záda, nohy ohněte v kolenou a položte chodidla na zem, rozmístěte je 20–30 cm od sebe. Položte si jednu ruku podél těla a druhou dejte na břicho. Zatáhněte svaly, držte je 5–8 sekund, pak je pomalu uvolněte, chvíli odpočívejte a opakujte to samé. Při cvičení si rukou ověřte, že si neohýbáte břišní svaly a nezadržujete dech.

Ihned po porodu začnou jemně dělat řadu 5 stahů a uvolnění. Každý den však zvyšujte počet opakování a sílu svalového napětí. Po týdnu zvyšte počet stahů na 10–20 a provádějte 2–3 sady denně. Postupně se snažte prodloužit trvání stahu na 10 sekund. Je vhodné dělat 2–3 rychlé sety každý den: rychle počítejte do 20 při každém stáhnutí či uvolnění svalů.

Je důležité cvičit pravidelně a co nejvíce. Zpočátku se toto cvičení může zdát jako tvrdá práce, ale když jej děláte pravidelně, zvládnete to rychle a lehce. Kegelovy cviky jsou neviditelné pro vaše okolí, takže je lze provádět v jakékoli situaci i v jakékoli poloze.

 

Související články

Další články

Zavří­t reklamu