válkaČeskoslovenskoobjevy

Jak ovlivňuje hraní počítačových her mozek? Není to tak hrozné, ale…

Jak ovlivňuje hraní počítačových her mozek? Není to tak hrozné, ale…
Zdroj: Wikimedia Commons

Hraní počítačových her je fenomén, který provází už několik generací a nezdá se, že by tento typ zábavy byl nějak na ústupu. Právě naopak. A proto se mnozí ptají, co dlouhodobé hraní her dělá s naším mozkem. Vědci nyní přišli s odpovědí.

Tomáš Chalupa 2. dubna 2021

Mozek hraním her, zvláště pokud je pravidelné a dlouhodobé, rozhodně ovlivněn je. Vědci provedli rozsáhlý výzkum a zjistili, že hraní zlepšuje krátkodobou paměť a také posiluje reakce mezi rukou a okem. Na tom by nebylo nic překvapivého. Nejvíce je hraním ovlivněn hipokampus, část mozku odpovědná za orientaci a také stres. Ovšem tady nastává problém. Záleží totiž na tom, jakou hru člověk hraje a podle toho se účinky velmi mění.

Ti, kdo hrají akční video hry, ztrácejí šedou hmotu kolem hipokampu, naopak ti, kdo hrají skákačky, jako je Super Mario, šedou hmotu zase získávají. Co to znamená? Ve skutečnosti nic zásadního. U obou her je potřeba orientace v prostoru. Jenže při každé z nich se zapojuje jiná část mozku. U akčních her se zapojuje jiná část mozku než hipokampus. Jde o bazální ganglie, které v takovém případě fungují jako autopilot. Pohyb prostředím není tou nejdůležitější složkou, hlavní je střelba a boj s nepřáteli. Hledání cesty je v takových hrách většinou podružné, a tak ho řeší jiná složka mozku. Naopak u skákaček je potřeba zapojit hipokampus. U těchto her je potřeba zvolit správnou cestu, orientace je zásadní. Ani jedna z možností však neznamená nějaké zásadní změny nebo dokonce zhoršení funkcí mozku.

Thumbnail # Fantastické kostky uhranuly svět, Tetris byla geniální zábava
Mohlo by Vás zajímat:

Fantastické kostky uhranuly svět, Tetris byla geniální zábava

Takže vědci v tomto mají víceméně jasno, mozek hraním her nijak zásadně netrpí. Zkrátka hraním her se nehloupne, čímž ovšem nikdo nechce říct, že by mnohahodinové vysedávání před počítačem bylo zdravé. Ale to je zase na jinou debatu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu