válkaČeskoslovenskoobjevy

Jak obědvají děti v Japonsku? Budete zírat!

Obědy v českých jídelnách zrovna nepatří mezi nejoblíbenější části školního dne. Na vině je tomu zejména jejich chabá úroveň, která bohužel u množství škol stále převládá. Jako Alenka v říši divů si proto budete připadat po zhlédnutí následujícího videa. Školáci v Japonsku totiž nejenom neznají českou UHO, ale celý oběd si hlavně užívají.

Simona Knotkova 18. února 2016

Polední pauza je pro děti ze školy v Saitimě skoro malým obřadem. Nejprve si musí připravit třídu tak, aby se v ní dalo obědvat. Každý z nich se oblékne do pracovního obleku, vlasy si dá do čepice a na ústa si dá roušku. Základem je samozřejmě důkladné umytí rukou. Jednotlivé třídy si jdou poté pro své obědy. Nezapomínají také poděkovat kuchařům za přípravu.

Obědvá se ve třídě, děti se samy obsluhují.

Obědvá se ve třídě, děti se samy obsluhují.

Ve třídě s nimi obědvá i učitel a mezi dětmi panuje pohoda. Toho dne měli rybu s kaší, která byla připravená z brambor vypěstovanými žáky na školním pozemku. Po obědě si pak děti ještě střihnou o zbylé jídlo. Obaly od mléka se nevyhazují, ale umyjí se a nechají se usušit pro pozdější recyklaci. Práce studentům ale ještě stále nekončí. Po obědě totiž přichází na řadu uklízení, a to jak prostorů po jídle, tak i celé školy.

Zdravé a chutné jídlo.

Zdravé a chutné jídlo.

Žáci si tak díky celému obědovému rituálu nejenom osvojí základní hygienické návyky, ale naučí se taky po sobě uklízet, recyklovat, ocenit práci druhého a pracovat v kolektivu. Nadto všechno dostávají zdravé a chutné jídlo. Jak diametrálně odlišně vedle nich vypadá naše školní stravování…

Další články

Zavří­t reklamu