válkaČeskoslovenskoobjevy

Jak Masaryka neznáte! Národní muzeum vystavuje jedinečné snímky z hradního fotoarchivu

Jak Masaryka neznáte! Národní muzeum vystavuje jedinečné snímky z hradního fotoarchivu
Zdroj: muzeum3000.nm.cz
+ 13 fotek+ 14 fotek

V nové budově Národního muzea můžete zhlédnout unikátní fotografie prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. Výstava dosud nepublikovaných fotek z hradního fotoarchivu je přístupná až do 31. ledna 2018. Představuje neobvyklé záběry tatíčka Masaryka například z Jeruzaléma nebo při jeho návštěvě egyptského Údolí králů v doprovodu samotného Howarda Cartera, objevitele hrobky faraona Tutanchamona.

Václav Pokorný 18. ledna 2018

Na přelomu let 1918 a 1919 začalo na Pražském hradě fungovat prezídium ministerské rady, předchůdce dnešního Úřadu vlády. Jeho důležitou součástí byl tiskový odbor, který zajišťoval kontakt mezi státem, novináři a veřejností. Měl se rovněž spolupodílet na státní propagandě, šířené v tiskové i obrazové formě, a tak vznikl hradní fotoarchiv.

V roce 1919 byl do tiskového odboru přijat akademický malíř Jano Šrámek (1886–1957), který se stal nejen správcem obrazového archivu, ale začal do něj přispívat četnými vlastními snímky a brzy se vyprofiloval na fotografování osobnosti T. G. Masaryka.

Pořizování podrobné fotografické dokumentace v mnohém inicioval sám prezident, který považoval za nutné poskytovat veřejnosti rychlé a nezkreslené informace o všech událostech odehrávajících se kolem jeho úřadu. Vycházel přitom ze svých zkušeností získaných v USA a v oblasti žurnalistiky, kde fotografie získávaly stále větší a důležitější prostor.

Výstava nazvaná Hradní fotoarchiv představuje snímky vzniklé mezi lety 1918 a 1933. Prezident je na nich zvěčněn nejen při oficiálních událostech, ale také v nejužším rodinném kruhu během pobytů na zámcích v Lánech a v Topoľčiankách. Masaryk se zde v neformálním prostředí zámeckých parků a zahrad potkával s hosty při odpoledních čajích a večerních slavnostech. V bohatém obrazovém fondu nechybí ani fotografie ze zahraničních cest, kupříkladu z Jeruzaléma nebo egyptského Údolí králů.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu