válkaČeskoslovenskoobjevy

Jak léčit kocovinu, Mojžíšova řeč a lékařská zpráva o utopené otrokyni: 2000 let staré papyry konečně promluvily!

Jak léčit kocovinu, Mojžíšova řeč a lékařská zpráva o utopené otrokyni: 2000 let staré papyry konečně promluvily!
Zdroj: wikipedia commons
+ 2 fotky+ 3 fotky

Papyry nalezené před více než sto lety na jedné starověké skládce v Egyptě byly rozluštěny, a odhalily tak své příběhy. Je mezi nimi i dlouhá Mojžíšova promluva, v níž líčí, jak byl jako malé dítě nalezen v košíku na břehu řeky. Pochází ze hry, kterou ve 2. století před Kristem napsal ve stylu řecké tragédie jistý Ezekiel z Alexandrie. Starozákonní příběh o Mojžíšovi se tak hrál o 2000 let dříve, než Charlton Heston ztvárnil proroka ve velkofilmu Desatero přikázání (1956).

Irena Gruberová 18. března 2016

Text se podařilo zrekonstruovat zčásti také díky dobrovolným překladatelům. Na 250 tisíc dobrovolníků z celého světa se totiž zapojilo do unikátního projektu nazvaného Ancient Lives. Ten si klade za cíl přeložit fragmenty papyrů, které se našly v místech staroegyptského města Oxyrhynsus, ležícího asi 120 mil od dnešní Káhiry. Tady v roce 1897 britští archeologové Bernard Grenfell a Arthur Hunt narazili na něco, co se původně jevilo jako písečná duna, ale co – jak se vzápětí ukázalo – byla obrovská starověká skládka. Bylo v ní objeveno přes 500 tisíc dokumentů převážně z období od 1. století před Kristem do 7. století našeho letopočtu, tedy z doby, kdy Egypt okupovali Řekové a po nich Římané.

Vykopávky v místech starověkého města Oxyrhynsus.

Vykopávky v místech starověkého města Oxyrhynsus.

Až do roku 2012 se přeložil jen malý zlomek – pět tisíc papyrů. Pak se ovšem všechny fragmenty nahrály na web a zpřístupnily online veřejnosti. Kdo chtěl, mohl luštit jejich tajemství, stačilo jen znát základy řecké abecedy a používat nástroje na rozpoznávání symbolů, které byly na webu k dispozici.

„Umožněním přístupu veřejnosti k jednomu z největších nedokončených archeologických projektů na světě jsme dosáhli víc, než co by dokázal jeden učenec s jedním papyrem a zvětšovacím sklem – přeložit 100 000 až 200 000 i více textů,“ poznamenal ředitel projektu Dirk Obbink.

Papyrus s Euklidovými Základy geometrie.

Papyrus s Euklidovými Základy geometrie.

V hromadě papyrů se našel i překlad ztracené Euripidovy hry Andromeda, která se poprvé hrála v roce 417 před Kristem, nebo Matoušovo evangelium z roku 70. Z celkem 24 medicínských textů zaujala starověká rada, jak se zbavit bolesti hlavy z kocoviny. Doporučuje se v ní natrhat čerstvé listy Alexandrijského vavřínu (Ruscus racemosus L.) a dát si je kolem krku.

V jedné lékařské zprávě ze 3. století se píše o dívčí otrokyni, která nešťastnou náhodou utonula, když plavala s kamarády v řece a byla stržena proudem k otvoru stavidla. Lékař její tělo popisuje jako zkroucené a bezvládné.

Fragment z Matoušova evangelia z roku 70 n.l.

Fragment z Matoušova evangelia z roku 70 n.l.

Další hromady papyrů pak tvoří dopisy, různé dokumenty, recepty, ale i obyčejné drby. To vše dává mozaiku o životě ve starověkém Egyptu v řecko-římské době. „Objevování nových textů je pokaždé vzrušující, ale fakt, že čtete literární dílo nebo soukromý dopis, který tisíce roků nikdo nečetl, je to, co se mi na papyrologii tak líbí,“ sdílí svoje nadšení z projektu papyrolog James Brusuelas.

Další články

Zavří­t reklamu