válkaČeskoslovenskoobjevy

Jak Karel Gott dobyl město neřesti Las Vegas

Jak Karel Gott dobyl město neřesti Las Vegas
Zdroj: archiv
+ 6 fotek+ 7 fotek

V roce 1967 byl Karel Gott u domácího publika již velmi populární. Zvrat v jeho kariéře však přišel až s nabídkou z amerického Las Vegas. Během sedmiměsíčního angažmá v lasvegaském hotelu New Frontier se na jednom pódiu setkal s Frankem Sinatrou, Cher či Dianou Ross. Jeho koncerty měly úspěch a domů se vrátil jako sebevědomý profesionál, převyšující o třídu své kolegy.

Václav Pokorný 12. října 2019

Od počátku 60. let byl Karel Gott na domácí scéně nedostižným hudebním supermanem. V roce 1966 měl na svém kontě již čtyři Zlaté slavíky, ale také vítězství z prvního ročníku Bratislavské lyry. V roce 1967 však dostal jedinečnou nabídku sedmiměsíčního angažmá v americkém Las Vegas, kterou beze zbytku využil.

“Česká pěvecká hvězda, která je nazývána Sinatra Východu, není žádný běžný zpěvák pop music. Mnozí věří, že má předpoklady k tomu, aby se stal druhým Mariem Lanzou. Má školený tenor neuvěřitelné síly a krásy.” Tak se rozplýval časopis Bravo v roce 1967, kdy Karel Gott dobyl americké hnízdo neřesti Las Vegas. Během sedmiměsíčního angažmá v hotelu New Frontier se stihl podívat do New Yorku i do Los Angeles. Navštívil ateliéry v Hollywoodu, setkal se s Frankem Sinatrou i Dukem Ellingtonem. Hrál v kostky s Tonym Bennettem, skamarádil se s herečkou Shirley MacLaineovou a zašel si na koncert skupiny Animals.

„Mnoho z vás, Vegasanů, slyšelo a vidělo už všechny možné myslitelné druhy zpěváků. Přesto však Karel Gott, hvězda objevená v hotelu Frontier, sahá vysoko v oblasti všech známých typů,“ napsal tehdy deník Las Vegas Sun.

Ze Spojených států se Karel Gott vrátil jako úplně vyměněný. Podle hudebního publicisty Jiřího Černého se zdá, že mu vystupování dvakrát denně opravdu pomohlo. „Tenoři bývají trošku křehcí a mívají zdravotní indispozice a problémy s hlasem. Ale v Americe se ho na to nikdo neptal – máš smlouvu, tak zpívej. A ten hlas se mu tam zocelil. Jeho tenor byl pak pevnější, řekl bych, že měl i jasnější barvu a byl suverénnější,“ uvedl pro Český rozhlas plus publicista.

I samotný Karel Gott mluvil o lasvegaském angažmá v hotelu Frontier jako o jednom z vrcholů své hudební kariéry, protože mohl vystupovat po několik měsíců na tomtéž pódiu jako jeden z jeho hudebních oblíbenců, Tom Jones. (píseň velšského tygra Delliah ostatně později přezpíval s českým textem jako Čas růží).

Další články

Zavří­t reklamu