válkaČeskoslovenskoobjevy

Jak je to s paralelními univerzy? Nová teorie hledá odpověď v gravitačních vlnách

Jak je to s paralelními univerzy? Nová teorie hledá odpověď v gravitačních vlnách
Zdroj: messagetoeagle.com

O teorii multiverza neboli o tom, že kromě našeho vesmíru a reality existují ještě další paralelní vesmíry, slyšíme poměrně často. Stále však pro takovou teorii chybí důkazy. Vědci se nyní zaměřují na gravitační vlny, protože tam by se prý mohl důkaz nacházet.

Tomáš Chalupa 17. července 2017

Gravitační vlny vznikají v důsledku pohybu velkých vesmírných těles. Profesor Gustavo Lucena Gómez z Institutu Maxe Plancka se domnívá, že tyto vlny mohou ovlivňovat paralelní univerza. A to hned dvěma způsoby. Mohou vyvolávat nové gravitační vlny o jiné frekvenci. A také mohou ovlivňovat to, jak gravitační vlny natahují prostor.

Oba procesy mají jeden základní nedostatek, nejsme je schopni v danou chvíli s našimi technologiemi nijak pozorovat. Můžeme se pouze domnívat, co vše gravitační vlny na své pouti vesmírem dělají. Samotné gravitační vlny už ovšem jsme schopni pozorovat, takže je podle odborníků jen otázka času, kdy vyvineme technologie, kterými budeme schopni zkoumat procesy, kterými vlny procházejí.

Vědci se tak zatím drží jen svých teoretických výpočtů a představ. Ovšem ve stejné fázi byly před několika lety i samotné gravitační vlny, které sice byly teoreticky předpovězeny a vypočítány, ale lidé je neuměli zachytit. Může uplynout několik let a možná dokážeme zjistit o nich ještě více. Pak bychom mohli získat důkaz, že paralelní univerza skutečně existují.

Další články

Zavří­t reklamu