Nejhlubší bazén na světě je ideálním místem pro začínající potápěče. | zdroj: YouTube


Jak hluboké může být potěšení? 42 metrů! Musíte ale pořádně zadržet dech

TÉMATA: potápění | design | itálie

user-avatar

Ivanhoe

25. 05. 2015 | 14:15

Pokud byste se chtěli dostat na samé dno bazénu Y-40, museli byste se zhluboka nadechnout. Bazén, jemuž Italové přezdívají „Hluboké potěšení", má hloubku 42 metrů, což zhruba odpovídá velikosti 14poschoďové budovy. V současné době je nejhlubším indoorovým bazénem na světě.

Nejhlubší bazén světa od loňského června již neleží v Bruselu, ale v malém italském městečku Montegrotto Terme na severu Itálie. Stejně jako přilehlý hotel Millepini Terme jej navrhl renomovaný architekt Emanuele Boaretto, jehož ambicí od samého počátku bylo postavit ten nejlepší bazén na světě. Jako architekt se tu opravdu vyřádil.

42 metrů hluboký bazén je navržen s ohledem pro začínající potápěče.

Nahoře vypadá Y-40 jako standardní bazén s rozměry 21 krát 18 metrů, ale mnohem zajímavější to začíná být pod hladinou. Bazén má několik pater a postupně se směrem dolů zužuje až do tvaru hluboké studny. Obsahuje neuvěřitelných 4 300 kubických metrů termální vody, která si udržuje stálou teplotu kolem 32 až 34 stupňů Celsia. To nabízí potápěčům opravdové potěšení bez nutnosti si navlékat neoprénové obleky.

Bazén je navržen tak, aby poskytl lidem bohaté vodní aktivity, především pak potápění v různých úrovních hloubek, ať už s dýchacím přístrojem nebo bez. Skládá se proto z několika potápěčských platforem i vodních jeskyní. Pro ty, co se chtějí projít bazénem jen suchou nohou a přitom zvědavě nahlédnout pod hladinu, je tu k dispozici prosklený tunelový most zavěšený pod vodou. Třešničkou na dortu pak je terasa na střeše bazénu, kde se mohou potápěči pokochat výhledem na nádherné hory Colli Euganei, na slunci chytat bronz nebo druhý dech předtím, než se znovu ponoří pod vodu.

user-avatar

Ivanhoe

25. 05. 2015 | 14:15

Zavří­t reklamu