válkaČeskoslovenskoobjevy

Historie a vývoj eura

Historie a vývoj eura
Zdroj: cnc
+ 1 fotka+ 2 fotky

Euro (EUR) je měnou většiny států Evropské unie i některých malých evropských států, které do EU nepatří, jako třeba Monako, San Marino, Andorra a Vatikán. Jak ale Evropa ke společné měně přišla a co stálo za jejím vznikem?

Yvonne Pokorná 9. září 2019

Jednotná evropská měna v minulosti

Společné jednotné platidlo ve více státech zavedly v 19. století Latinská a Skandinávská měnová unie, které zjednodušovaly mezinárodní obchod směnitelností peněz v pevném kurzu. Měnové unie existovaly až do začátku 20. století, Latinská dokonce do roku 1927. Kurzovní lístky v té době ukazovaly směnu zapojených měn v poměru 1:1, případně 1:2 až 1:4 u slabších skandinávských peněz.

Po druhé světové válce bylo potřeba stabilizovat měnové trhy. Cílem bylo vytvořit hospodářskou a měnovou unii, která koordinuje ekonomické, fiskální a měnové politiky zapojených zemí. Vrcholem snažení by pak byla společná měna, která usnadní nejen mezinárodní obchod na podnikové úrovni, ale zajistí i větší výběr zboží a služeb pro spotřebitele.

Příprava na euro

V roce 1979, po letech příprav a překážek v podobě nestabilních měnových trhů a ekonomických krizí, byl spuštěn Evropský měnový systém. Systém pomáhal udržet směnné kurzy bez větších výkyvů a úspěšně fungoval více než dekádu.

Následně ekonomičtí představitelé postupně spustili tři přípravné etapy rozvržené do let 1990–1999, během kterých byla propojena spolupráce mezi centrálními bankami, při mezinárodních obchodech se používala společná měna jako předchůdce eura (ECU, Evropská měnová jednotka) a vrcholily přípravy na finální zavedení jednotného celoevropského platidla.

Podmínky získání eura

Aby mohl stát euro přijmout jako svou měnu, musí splnit ekonomické ukazatele, označované jako Maastrichtská konvergenční kritéria. Stát musí také vykazovat dlouhodobě udržitelnou cenovou stabilitu a průměrnou míru inflace.

Kromě toho musí mít:

  • nízkou dlouhodobou nominální úrokovou sazbu;
  • nízký schodek veřejných financí a veřejného dluhu k hrubému domácímu produkt;
  • stabilní měnový kurz (kurzovní lístek státní měny k euru se musí udržovat v pásmu ± 15 %).

Začátky nynější společné měny

Euro nahradilo košovou Evropskou měnovou jednotku, jež se používala v mezinárodních transakcích zemí Evropského hospodářského společenství v kurzu 1:1. Platí od začátku roku 1999 (v devizové virtuální podobě pro účely účetnictví a elektronických plateb), respektive fyzicky od 1. ledna 2002. V tento den proběhl největší přechod států na jinou jednotku měny – novými bankovkami a mincemi začalo platit hned 12 evropských zemí.

Vývoj kurzovního lístku

Od té doby prošel kurzovní lístek eura mnoha výkyvy. Dnes za 1 euro získáte zhruba 1,1 amerického dolaru, v roce 2000 to bylo pouze 0,82 dolaru. Naopak nejvyšší byl kurz v roce 2008, kdy jste za stejné euro získali 1,59 dolaru.

A co české koruny? Za prvních deset let existence eura byl nejvyšší měnový kurz 38,42 Kč za jediné euro (konec března 1999). Nejméně jste pak za euro zaplatili v červenci 2008, kdy jedno vyšlo na 23,51 Kč. Od roku 2010 do dnes se pak průměrná cena eura pohybuje kolem 26 Kč – nejméně, 24,1 Kč, jste za euro zaplatili v dubnu 2011, maximální cena pak byla 27,88 Kč v roce 2015. Oproti původní ceně z roku 1999 celkem skok, že?

V dnešní době už ale není nutné při každém výkyvu běhat do směnárny. S praktickou aplikací online směnárna od MONETA Money Bank získáte směnárnu do mobilu s výhodným kurzem a peníze si měníte sami kdykoliv a kdekoliv.

Nesnadná cesta

Cesta k vlastní jednotné měně byla pro Evropu nesnadná a předcházela jí dlouhá vyjednávání a mnoho překážek. Dnes je však euro standardem, který usnadňuje život lidem a zároveň pomáhá zrychlit mezinárodní obchod. Kurzovní lístek se však neustále mění, proto je výhodné sledovat jeho pohyb a cizí měnu směňovat v příznivých kurzech.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu