válkaČeskoslovenskoobjevy

Jak dostat ženu do klece?

Jak dostat ženu do klece?
Zdroj: Wikicommons

Strojit se do šatů před 150 lety nebylo vůbec jednoduché, jak ukazuje snímek z roku 1860, pořízený společností London Stereopic Company. Obvykle se ženy neobešly bez asistence alespoň dvou pomocnic, které si musely stoupnout na vyvýšený stupínek a vypomáhat si přitom dlouhými tyčemi

sys 8. července 2014

V té době vládla ženské módě krinolína – široká sukně vyztužená konstrukcí z ocelových obručí pospojovaných tkanicemi. Šířka sukně někdy dosahovala až dvou metrů, čímž si dáma udržovala kolem svého těla patřičný prostor, a tak přiblížit se k ní nebylo vůbec snadné. Krinolína navíc zdůrazňovala vosí pas a tím i žádoucí objem prsou a boků, avšak ženy za to platily jistým nepohodlím.

Přesto byl vynález krinolíny z roku 1846 přijat s nadšením a spustil od roku 1850 doslova módní šílenství, nazývané dobovým tiskem „krinolínománie“. Ta dosáhla vrcholu kolem roku 1861, pak začala postupně slábnout ruku v ruce s tím, jak se měnil a zužoval tvar sukně. Svůj podíl na to mělo i hnutí sufražetek, pro které byla krinolína s těsným korzetem symbolem uvězněné ženy.

Další články

Zavří­t reklamu