válkaČeskoslovenskoobjevy

Jak chtěl Hitler vybudovat hlavní město světa? Za pomoci statisíců otroků

Jak chtěl Hitler vybudovat hlavní město světa? Za pomoci statisíců otroků
Zdroj: allthatsinteresting.com

Adolf Hitler kromě válčení a plynování Židů věnoval také velké úsilí architektuře a hodlal přebudovat Berlín na světové hlavní město Germania. Mělo jíž o největší a nejúžasnější město, jaké kdy bylo v historii postaveno. Dokončeno mělo být v roce 1950.

Tomáš Chalupa 26. června 2018

Na pomoc Hitlerovým smělým plánům přispěchal jeho ministr průmyslu Albert Speer. Inteligentní a schopný muž, kterého Hitler osobně pověřil vybudováním města. Sám Hitler dodal několik architektonických návrhů na nejdůležitější budovy.

Hlavní tepnou města měla být sedmikilometrová hlavní třída „Prachtatelle“. Její dominantou měl být Vítězný oblouk, který měl zcela zastínit ten, který již stál v Paříži. Hitlerův oblouk měl být šestkrát větší, takže šlo o opravdu mamutí stavbu.

Na konci třídy měly stát další impozantní budovy, jako Říšské kancléřství, Hitlerův osobní palác nebo městská Velká aula či hala. Počítalo se samozřejmě s prostranstvím pro vojenské přehlídky. Zejména Velká aula měla být podle plánu až trapně monstrózní. Stavba byla inspirována bazilikou Svatého Petra, ale zcela postrádala její eleganci a vše se podřizovalo jedinému kritériu – velikosti. Měla se rozkládat na 99 tisících metrech čtverečných a čnít měla do výšky 300 metrů. Vážila by 200 tisíc tun a vešlo by se do ní 180 tisíc lidí. Podle některých předpokladů by dech tolika lidí vytvořil pod stropem budovy dešťový mrak, ze kterého by mohlo pršet.

Realizace se dočkalo jen velmi málo budov. Šlo zejména o Říšské kancléřství a Olympijský stadion, který byl největší v tehdejší Evropě. Hitler ale plánoval ještě větší, kde by se konaly veškeré olympijské hry. Jinak se ovšem z Germanie nepostavilo prakticky nic. V plánu byly také velké dálniční okruhy, složitá síť podzemních tunelů, protože chodci měli chodit hlavně pod zemí, i rozsáhlé komplexy obytných budov. Vše měla realizovat armáda otroků. Není náhodou, že koncentrační tábory Gross-Rosen, Buchenwald a Mauthausen byly postaveny poblíž kamenolomů a Sachsenahusen zase vedle továrny na cihly. Právě zde byla práce nejtěžší a desetitisíce vězňů se doslova upracovaly k smrti. Speer měl smlouvu s SS, že mu budou dopravovat cihly až přímo na staveniště. A oddíly SS použily i ty nejbrutálnější metody, aby přísun cihel probíhal plynule.

Germanii padlo za oběť také 60 tisíc bytů, které Speer nechal zbourat, čímž učinil bezdomovce ze 100 tisíc Němců. Ti si museli hledat nové bydlení. Byli částečně ubytováni v bytech po Židech, kteří už mezitím putovali do koncentračních táborů.

Nic z vizí Adolfa Hitlera ani Alberta Speera se nakonec nenaplnilo. Spojenecké bombardéry od půlky války začaly decimovat Berlín i další města a materiál i pracovní síly byly potřeba při jejich obnově. Germania mohla být dokončena pouze, pokud by Hitler skutečně vyhrál druhou světovou válku. A to se naštěstí nestalo.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu