Záběr ze snímku Osvícení.

Záběr ze snímku Osvícení. | zdroj: dailymail.co.uk


Jak byste se cítili jako postava v hororu zabitá sekerou? Vědci odhalili tajemství poslední chvíle před smrtí

TÉMATA: věda | smrt | umírání | tajemství mozku

user-avatar

Simona Knotková

22. 05. 2016 | 14:00

Úder sekerou naštěstí není úplně nejčastější způsob, jak v běžném životě odcházíme ze světa. Napadlo vás ale někdy, jak se asi musejí cítit takové oběti v hororových filmech? Pokud ano, vědci z American Chemical Society pro vás mají odpověď.

Strach, který vaše tělo v podobné situaci ovládne, přepne váš mozek do režimu "bojuj, nebo uteč". Do krve se uvolní velké množství adrenalinu, a ten zvýší srdeční tep, zbystří vaše smysly a uvolní energii. Lidé v situacích, kdy jim jde o přežití, dokáží vyvinout až nadlidskou sílu. Jiné ale přemíra chemických reakcí naopak paralyzuje a nejsou schopni pohybu.

Po zachvácení strachem začnete křičet. Když vás poté vrah zasáhne sekerou, neurony zvané nociceptory ihned zašlou pokyn mozku a vy ucítíte bolest. Protože se jedná o bolest daleko větších rozměrů, než na jakou je vaše tělo zvyklé, tyto neurony se také snaží mozek zmobilizovat, aby ji ihned zastavil a už ji nikdy neopakoval.

V ten moment vám už ale přestává bít srdce a nastává klinická smrt. Mozek ještě několik vteřin žije a po klinické smrti je podle vědců dokonce činný jako nikdy dřív. To může vysvětlovat různé vidiny a zážitky jedinců, kteří přežili klinickou smrt. Ukončení činnosti mozku ale znamená už konečnou, biologickou smrt.

A co následuje pak? To už jsou věci, na které ani všichni vědci světa neznají odpověď.

user-avatar

Simona Knotková

22. 05. 2016 | 14:00

Zavří­t reklamu