válkaČeskoslovenskoobjevy

Jak byl skutečně vysoký biblický Goliáš? Historik zpochybnil, že to byl obr

Jak byl skutečně vysoký biblický Goliáš? Historik zpochybnil, že to byl obr
Zdroj: Wikimedia Commons

Podle biblického příběhu se budoucí král David utkal s obrem Goliášem, kterého srazil k zemi jednou střelou z praku. Pokud pelištejský bojovník z legendy existoval, opravdu byl tak vysoký? Profesorovi z americké univerzity se podařilo přijít na zajímavou skutečnost.

Simona Knotkova 14. června 2021

Velká část biblických textů uvádí, že Goliáš měřil čtyři lokty a píď. Rozsah těchto starověkých měr se podle místa a kultury často lišil. Jeffrey Chadwick, profesor archeologie a blízkovýchodních studií na Brigham Young University v Utahu, na základě četných vykopávek na místě bývalého městského státu Pelištejců Gathu došel k závěru, že to byl ekvivalent 2,38 metrů, což by odpovídalo obřímu muži. V historii už byly zaznamenány i případy vyšších mužů, rekordmanem je podle Guinnessovy knihy Američan Robert Wadlow, který dorostl do výšky 2,72 metrů. Jsou velké rozměry ale i bitevní předností, kterou disponoval biblický Goliáš?

Thumbnail # Před 100 lety se narodil nejvyšší muž světa. „Něžný obr“ Robert Wadlow měl přes 270 centimerů
Mohlo by Vás zajímat:

Před 100 lety se narodil nejvyšší muž světa. „Něžný obr“ Robert Wadlow měl přes 270 centimerů

Během výkopových prací v Gathu se Chadwickovi povedlo přijít na zajímavou shodu. S týmem archeologů nedávno odhalil zbytky hradebního opevnění. Zeď táhnoucí se po délce 40 metrů byla postavena v 10. století př. n. l., v době, kdy Pelištejci město ovládali. Na šířku měřila přesně 2,38 metrů, tedy řečeno starověkými mírami – čtyři lokty a píď. Mohli si autoři biblických textů tuto míru pouze vypůjčit, aby čtenářům přiblížili obří rozměry pelištejského zápasníka?

„Možná se jednalo jenom o metaforický popis šampióna, kterého srovnávali s velikostí a silou městských hradeb. Použili rozměr, který se zachoval po celá staletí, a lidé, kteří znali Gath, o něm věděli,“ říká profesor. Poukazuje na skutečnost, že o žádné jiné biblické postavě nevíme, kolik přesně měřila. Není přitom jasné, odkud by autoři mohli tento fakt vzít, když se asi jen stěží mohli dostat k případné Goliášově mrtvole.

Thumbnail # Tajemné biblické jméno odkryli izraelští vědci na 3000 let starém džbánu. Patřilo soupeři krále Davida?
Mohlo by Vás zajímat:

Tajemné biblické jméno odkryli izraelští vědci na 3000 let starém džbánu. Patřilo soupeři krále Davida?

Chadwick také dodává, že nová studie se nepokouší potvrdit ani vyvrátit existenci Goliáše a věrohodnost biblického příběhu. „Pouze jsme se zaměřili na rozměry, odkud je mohli autoři získat,“ uvedl Chadwick během virtuální schůze American Schools of Oriental Research, kde svou práci odprezentoval.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu