válkaČeskoslovenskoobjevy

Jak by vypadalo dnešní Rusko, kdyby Romanovci nebyli zavražděni?

Jak by vypadalo dnešní Rusko, kdyby Romanovci nebyli zavražděni?
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 1 fotka+ 2 fotky

V noci ze 16. na 17. července 1918 došlo k masakru celé rodiny posledního ruského cara Mikuláše II. Bolševičtí vrahové neměli slitování ani s jeho pěti potomky. Historikové se zamysleli nad tím, jak by vypadala budoucnost Ruska, kdyby k této události nedošlo.

Simona Knotkova 27. května 2021

I kdyby rodina posledního ruského monarchy přežila, socialistická revoluce by plynule pokračovala dál. Takový názor alespoň zastávají historikové. Podle nich byl osud Romanovců zpečetěn a nikdo z možných přeživších by ho už nezvrátil.

Thumbnail # Poslední nezapomenutelný bál ruské dynastie Romanovců
Mohlo by Vás zajímat:

Poslední nezapomenutelný bál ruské dynastie Romanovců

Žijící Romanovec by nestačil k tomu, aby se vrátila zpátky monarchie. Mikuláš se předně vůbec nechtěl stát znovu carem a na místo toho si přál klidný život s rodinou. Možná doufal, že na znovu získaném trůnu uvidí svého syna Alexeje, ale ten byl kvůli své hemofilii v roce 1918 velmi nemocný,“ vypráví spisovatel Jonny Wilkes.

Podobně na významný moment v ruských dějinách pohlíží také historička Helen Rappaport. „Když je odváželi do Jekatěrinburgu, bylo jim jasné, že není cesty ven. V červenci 1918 byli už vcelku smíření se svým osudem, i když Mikuláše a Alexandru asi ani na moment nenapadlo, že jejich děti budou zavražděny taky. Lenin by neriskoval, aby děti Romanovců přežily, protože by se v určitém okamžiku mohly stát symbolem kontrarevoluce. Zavraždili je všechny. Neproběhl žádný soud, žádný řádný proces, žádný trest a žádné právo na odvolání,“ říká autorka několika knih o Romanovcích a ruské revoluci.

Thumbnail # Jsou ostatky zavražděné carské rodiny pravé? Ruští vědci tvrdí, že ano, církev má stále pochybnosti
Mohlo by Vás zajímat:

Jsou ostatky zavražděné carské rodiny pravé? Ruští vědci tvrdí, že ano, církev má stále pochybnosti

Dodává, že obavy revolucionářů byly pravděpodobně zbytečné, protože plány monarchistického hnutí pro možné přeživší byly směšné. Šlechticové se navíc chtěli zbavit pouze bolševiků, nestáli o to, aby se předchozí panovnická dynastie znovu vrátila k moci.

Král Jiří V. zvažoval, že by pro svého bratrance Mikuláše a jeho rodinu poslal záchrannou skupinu, ale nakonec si to rozmyslel. Měl strach, že přítomností Romanovců by revoluce byla zavlečena i do Velké Británie. Se životem v Británii by se podle Rappaport nespokojili ani sami Romanovci, protože by takový azyl byl pro ně ponižující. Rodina byla navíc primárně založena proti násilí, čemuž se příčila myšlenka záchranné akce, která mohla ublížit jiným.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu