válkaČeskoslovenskoobjevy

Jak by to vypadalo, kdyby se před objektivem sešly historické osobnosti a jejich dnešní potomci?

Jak by to vypadalo, kdyby se před objektivem sešly historické osobnosti a jejich dnešní potomci?
Zdroj: boredpanda.com
+ 11 fotek+ 12 fotek

Většinou ani nevíme, že se mezi námi pohybují. Lidé, kterým v žilách koluje krev slavných předků. Fotograf Drew Gardner některé z nich vyhledal a vyfotil je stejně jako jejich praotce a pramatky.

Simona Knotkova 17. července 2020

Projekt The Descendants (česky Potomci) odstartoval britský fotograf Drew Gardner už před patnácti lety. Inspirovala ho k tomu připomínka jeho matky, podle které vypadal jako jeho děda.

„Začal jsem přemýšlet, jestli skutečně vypadám jako můj děda, a jestli se svým slavným předkům podobají také jejich žijící potomci. Při rekonstrukci snímků pro mě poté bylo důležité, aby se jednalo o něčím známou, rozpoznatelnou osobnost. Čím přesně se zapsala do historie, bylo pro mě druhořadé. Ne vždy bylo možné někoho takového najít, ale byl to můj výchozí bod,“ vypráví Gardner.

Potomky slavných historických osobností mu kromě internetu a muzejních archivů pomáhali vypátrat i genealogové. Zdárné nalezení člověka neznačilo automatický příspěvek do projektu. Fotografovi dalo taky nějakou práci, než se s osobou spojil a přesvědčil ji, aby se na rekonstrukci podílela. Jak Gardner vypráví, v některých případech to byla i několikaletá záležitost. Bylo pro něj důležité, aby si s foceným objektem vybudoval důvěrný vztah.

„Jakékoliv lidské spojení obvykle vychází z konverzace, takže je to všechno spíše výsledkem dialogu mezi dvěma lidmi v řádu několika dnů, týdnů, měsíců, nebo dokonce i let před samotným focením, což mi poskytlo dostatečné okno k tomu, abych se k nim dostal jako člověk a oni si mohli rozšířit porozumění svého předka. Prohloubilo to také naše vzájemné porozumění a spojení, které se mezi námi vytvořilo, což jednoznačně pomohlo, když došlo k pořizování snímků. Někdy se mi stává, že pak v hledáčků cítím záblesk uznání, i když si nejsem tolik jistý, zda se nejedná pouze o mé zbožné přání.“

K rekonstrukci se snažil vybírat ty nejikoničtější malby nebo fotografie, které se s potomky osobností snažil okopírovat do nejmenších detailů. Jak moc se výsledné koláže povedly? Takové hodnocení nechává Gardner na jiných. „Necítím se oprávněn k tomu, abych říkal, zda potomek vypadá, nebo nevypadá jako jeho předek,“ říká.

Fotografie si prohlédněte v naší galerii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu