válkaČeskoslovenskoobjevy

Jak budou lidé vypadat v budoucnosti? Velké oči jako Barbie a možná také zobáky místo úst

Jak budou lidé vypadat v budoucnosti? Velké oči jako Barbie a možná také zobáky místo úst
Zdroj: messagetoeagle.com

Vědci se už nějakou dobu snaží předpovědět, jak budou lidé vypadat v daleké budoucnosti. Je zřejmé, že i druh Homo sapiens se vyvíjí a mění se jeho fyziologické vlastnosti. Kam nás ale evoluce zavede a jak budeme jednou vypadat? Tady jsou možné scénáře.

Tomáš Chalupa 23. května 2017

Dr. Alan Kwan z Washingtonské univerzity se predikcím lidské evoluce věnuje už dlouhou dobu. Je přesvědčen, že jestli lidem něco opravdu naroste, tak to bude mozek. Ten bude dozajista větší, než je ten náš dnešní. Tím pádem budou mít lidé i větší hlavy, aby tento mozek pojali. Nebude to ovšem změna nijak dramatická. I za 20 tisíc let budou lidé v obličeji vypadat podobně, jen budou mít poněkud vyšší čela. Pokud se lidstvu podaří kolonizovat cizí planety, pak se bude novým podmínkám přizpůsobovat i jejich zrak. Oči budou větší, aby lépe absorbovaly světlo v temném prostředí vesmírných kolonií. Tam o světlo bude nejspíš nouze, takže dojde k tomuto přirozenému evolučnímu kroku. Kůže bude také více pigmentovaná, aby zmírnila působení UV záření.

Dr. Gareth Fraser z Scheffieldské univerzity má na lidskou evoluci poněkud jiný názor. V prvé řadě se domnívá, že lidé budou mít místo současných úst plných zubů spíše něco na způsob zobáků. Zuby jsou evolučně poněkud méně výhodný model. Kazí se, vypadávají, je s nimi celkově spousta starostí. Zobáky jsou naopak robustní, trvalé, praktické. Příroda nám tedy do budoucna nadělí zobáky místo zubů.

Konečně zoolog Douglas Dixon přichází s vůbec nejzajímavější spekulací. Své představy dokonce ztvárnil v podobě obrazů. Jeho teorie počítá s tím, že lidé jednou opustí Zemi, rozšíří se do dalekého vesmíru a následně se vrátí zase zpět na rodnou planetu. A budou vypadat opravdu hodně divně. Velkou roli v tomu bude hrát genetické inženýrství, které umožní lidem velmi výrazně měnit svou tělesnou schránku. Jak vidno z obrázků, některé změny nejspíš nebudou úplně k lepšímu. Může se nám to zdát přitažené za vlasy, ale co my víme, třeba má Dixon pravdu a my jednou nebudeme mít ani ty vlasy.

Další články

Zavří­t reklamu