Tulský masakr je vylíčen v americkém akčním televizním seriálu Watchmen (Strážci), vysílaném na HBO.

Tulský masakr je vylíčen v americkém akčním televizním seriálu Watchmen (Strážci), vysílaném na HBO. | zdroj: allthatsinteresting.com


Jak bílá chátra v Tulse vypálila bohatou černošskou čtvrť

TÉMATA: usa | pogromy | rasové nepokoje | černoši

user-avatar

Tomáš Chalupa

25. 11. 2019 | 12:00

Nejbohatší černošské čtvrti ve Spojených státech se přezdívalo Black Wall Street. V Tulse však tato čtvrť lehla popelem poté, co se přes ni přehnal dav rozzuřených bělochů.

Black Wall Street se oficiálně jmenovala Greenwood, což byla velká čtvrť, kde se koncentrovali nejbohatší Afroameričané. Své domy zde měli doktoři, právníci i lidé z ropného průmyslu. Byla symbolem společenského vzestupu černošského obyvatelstva. To vše skončilo při nepokojích roku 1921.

Vše začalo, když byl devatenáctiletý černoch Dick Rowland obviněn ze sexuálního obtěžování sedmnáctileté dívky Sarah Pageové ve výtahu. Rowland tvrdil, že na dívku jen omylem upadl a žádného sexuálního násilí se nedopustil. Dívka sama nevznesla žádné obvinění, ale komunita už žila případem, který média značně přiživovala.

Zatímco byl Rowland držen na policejní stanici, kolem se sbíhali běloši, aby ho zlynčovali. To ale černoši nechtěli dopustit, vyzbrojili se puškami a brokovnicemi a postavili kolem stanice barikády. To ale jen přililo olej do ohně. 1. června se ulicemi Greenwoodu valili tisícovky rozzuřených bělochů, kteří stříleli každého na potkání a zapalovali a rabovali domy. Po jednom dni jejich řádění bylo město jen jedno velké spáleniště.

Při nepokojích bylo zabito nejméně 35 černochů. Podle nejnovějších výzkumů jich ale mohlo být až 300. Tisícovky byly zraněny. 6000 černochů bylo uvězněno a každý mohl být propuštěn pouze tehdy, pokud se za něj zaručil nějaký běloch. Někteří byli zavřeni déle než devět dní. Celá čtvrť lehla popelem a bez domova se ocitlo na 10 000 lidí. Pomoci musel Červený kříž, který v Greenwoodu postavil stanové městečko. Čtvrť se sice později podařilo znovu obnovit, ale její věhlas a duch navždy zmizel.

Případ Rowlanda byl mezitím tiše ukončen poté, co Pageová odmítla svědčit a nebylo vzneseno ani obvinění. Rowland po propuštění rychle zmizel z města, jeho osud nicméně je neznámý. Soudce nařídil obnovení Greenwoodu z veřejných zdrojů a nahrazení všech škod do poslední penny, což se ale v praxi nikdy nestalo. Tulský masakr je dodnes vekou skvrnou na americké historii a bezprecedentním bezprávím vůči lidem jiné rasy.

user-avatar

Tomáš Chalupa

25. 11. 2019 | 12:00

Zavří­t reklamu