Černý kufřík, to je to, čím americký prezident může rozpoutat nukleární armageddon.

Černý kufřík, to je to, čím americký prezident může rozpoutat nukleární armageddon. | zdroj: allthatsinteresting.com


Jaderný knoflík není ve skutečnosti červený knoflík, ale černý kufřík

TÉMATA: jaderné zbraně | usa | prezidenti

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 04. 2018 | 11:30

Americký prezident Donald Trump vede v současnosti spor se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem o to, kdo má větší jaderné tlačítko. Trump ovšem v tomto sporu blafuje, protože ve skutečnosti žádné tlačítko nemá. Maximálně nevzhledný velký černý kufr.

Těžký kožený černý kufr cestuje s prezidentem kamkoliv, kam se hne. Obsahuje především stohy papírů a dokumentů. Jsou mezi nimi předepsané procedury pro různé situace, seznam tajných míst, kam se v případě jaderného útoku může uchýlit on i vláda, protokoly pro nouzové vysílání a především sada kódů pro odpálení jaderných hlavic.

Aby mohl dát prezident pokyn k odpálení hlavic, musí se nejprve identifikovat kódem, který nosí vždy při sobě. Bez kódu žádný jaderný armagedon nebude. Kód je na malé kartičce velikosti sušenky. Jakmile prezident potvrdí svou totožnost, může odpálit kolik raket jen chce. Nepotřebuje k tomu ani souhlas kongresu nebo kohokoliv jiného. Jeho pokyn musí být ihned bez dotazů vykonán.

S tajným identifikačním kódem je spojena jedna kuriózní příhoda. Podle bývalého náčelníka spojeného štábu Bill Clinton kdysi tuto sušenku někde ztratil. Trvalo mu několik měsíců, než se k tomu přiznal. Po tu dobu, pokud by někdo napadl Spojené státy, nemohl by Bill Clinton reagovat a nepříteli útok oplatit.

Také v roce 1981, když byl střelen prezident Ronald Reagan, byl jeho kód ztracen personálem v nemocnici. Brzy byl ale nalezen v jeho botě.  

Kde se tedy vlastně vzal onen výraz jaderný knoflík? Poprvé ho použil sloupkař New York Times William Safire. Ten ovšem mluvil o výstražném knoflíku na palubě bombardérů. Ten pilot zmáčkl, aby upozornil posádku, že letadlo je poškozeno a může se zřítit. Někdy se mu přezdívalo panikářský knoflík (panic button), protože ho předčasně mačkali piloti, kteří zpanikařili. V politické debatě pak tento výraz použil Lyndon Johnson, který svému vyzyvateli řekl, že musí udělat všechno, aby se vyhnul použití toho knoflíku. Tím ovšem už měl na mysli jaderný konflikt.

Zbývá jediná otázka, čím vlastně odpaluje Kim Čong-un své rakety? Knoflík to nejspíš nebude, i když u tohoto šílence člověk nikdy neví. O severokorejských jaderných procedurách se toho obecně ví velmi málo, takže vše, co kdy bylo zveřejněno, byly jen dohady.

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 04. 2018 | 11:30

Zavří­t reklamu