válkaČeskoslovenskoobjevy

Jaderné párty na střechách a Miss atomové bomby

Jaderné párty na střechách a Miss atomové bomby
Zdroj: ExtraStory.cz

Zdá se to dnes neuvěřitelné, ale je to tak. Po shození atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki a zřízení jaderné střelnice v nevadské poušti, zachvátila Ameriku 50. let doslova atomová horečka. Na exploze atomových bomb se sjížděli diváci z celé Ameriky. Nikdo z nich si neuvědomoval nebezpečí z ozáření a radioaktivního smogu. Nikdo z nich nebyl varován. Všichni tehdy věřili v zářnou budoucnost atomové energie.

Ivanhoe 3. října 2017
Reklamní plakát zval za atomovým hřibem do Las Vegas

Reklamní plakát zval za atomovým hřibem do Las Vegas

Jaderný byznys kvetl zvláště ve městě Las Vegas, které leželo jen 130 kilometrů od jaderné střelnice. Pro místní ekonomiku byly jaderné testy v Nevadě doslova požehnáním. Ještě v 80. letech představovaly druhý nejdůležitější zdroj státních příjmů, hned po hazardu.

Laboratoř atomové energie - oblíbená hračka pro chlapce

Laboratoř atomové energie – oblíbená hračka pro chlapce

Mnoho podnikatelů, obchodníků a návrhářů se vezlo na tehdy populární atomové vlně a atomovými prvky doslova prošpikovaly své služby i výrobky. Od dětských hraček, jako byla třeba Gilbertova laboratoř atomové energie, až po dámské účesy nebo lampy ve tvaru jaderného hřibu.

VIP hosté v hledišti na střelnici

VIP hosté v hledišti na střelnici

Hotely pořádaly atomové večírky a hostům byly nabízeny speciální atomové koktejly. Střechy a vyšší patra hotelů se proměnily v exkluzivní pozorovatelny jaderných explozí, kde divákům byly pro lepší podívanou bezplatně zapůjčovány speciální sluneční brýle. VIP hosté měli to „štěstí“, že mohli sledovat výbuch přímo na střelnici.

Pět dobrovolníků, jimž bomba explodovala nad hlavou, demonstrovalo údajnou bezpečnost jaderné zbraně pro civilisty

Pět dobrovolníků, jimž bomba explodovala nad hlavou, demonstrovalo údajnou bezpečnost jaderné zbraně pro civilisty

Když se zrovna nestřílelo, mohli návštěvníci potěšit své oko sledováním soutěží krásy, v nichž dívky bojovaly o titul Miss atomové bomby. Jednou z prvních atomových královen se stala hotelová tanečnice Candyce King, která si kromě jiných odměn ze soutěže odnášela i plný pytel čerstvých hříbků.

Linda Lawson s korunkou a hřibem na hlavě

Linda Lawson s korunkou a hřibem na hlavě

V roce 1955 během operace nazvané Cue, kdy se kvůli počasí muselo několik testů odložit, se jeli vojáci odreagovat do nedalekého Las Vegas a šest z nich tam během večera korunovalo Lindu Lawson jako Miss Cue. Na hlavu jí posadili vlastnoručně vyrobenou čelenku z drátu, ozdobenou velkým hřibem z bavlny.

Nejslavnější Miss atomové bomby Lee Merlin

Nejslavnější Miss atomové bomby Lee Merlin

Nejslavnější atomovou misskou se ovšem stala jásající Lee Merlin, jejíž vnadné tělo fotograf decentně zahalil atomovým hřibem. Ikonická fotka obletěla svět a později se objevila na přebalu alba Miss Atomic Bomb americké rockové skupiny The Killers.

Vojáci pozorovali výbuch z bezprostřední blízkosti

Vojáci pozorovali výbuch z bezprostřední blízkosti

Všeobecná euforie z atomu si však záhy vybrala svou daň. Americký Národní ústav pro výzkum rakoviny (National Cancer Institute) odhaduje, že spad z nevadské střelnice zavinil až 212 tisíc případů rakoviny štítné žlázy, přičemž pro jiná zhoubná onemocnění spolehlivé odhady neexistují. Zřejmě nejhůř se testy podepsaly na zdraví vojáků, kteří se zdržovali na zkušebním polygonu. Někteří leželi v zákopech jen necelé dva kilometry od epicentra výbuchů.

Test bomby"Small Boy" v roce 1962

Test bomby“Small Boy“ v roce 1962

„Klečeli jsme zády k explozi, s rukama na očích,“ cituje historik Gerard DeGroot v knize The Bomb – a Life vojáka Jamese Yeattse,který se v roce 1952 účastnil jednoho z testů. „Záblesk byl tak jasný, že jsme viděli kosti v našich rukou. Když se prach usadil, pochodovali jsme k epicentru, dokud nebyl žár příliš silný.“ Deset let po výbuchu vypadaly Yeattsovi všechny zuby, extrémně zhubl, nemohl dýchat a dokázal ujít pouhých několik kroků. Jeho syn se v roce 1969 narodil s četnými postiženími.

Testy v nevadské poušti byly ukončeny až v roce 1993, do té doby zde bylo odpáleno více než tisíc nukleárních hlavic, z toho stovka nad zemí.

Další články

Zavří­t reklamu