válkaČeskoslovenskoobjevy

Jackie Coogan: Jedna z prvních dětských hvězd v historii filmu musela o své peníze svést velkou právní bitvu

Jackie Coogan: Jedna z prvních dětských hvězd v historii filmu musela o své peníze svést velkou právní bitvu
Zdroj: Fact Fiend

Byla to role sirotka v Chaplinově slavném filmu Kid (1921), která tehdy šestiletého Jackieho Coogana proslavila a učinila z něj první dětskou hvězdu filmového plátna. Byl jedním z nejlépe placených herců Hollywoodu, ale na prahu dospělosti málem o své jmění přišel. Rodiče mu z jeho filmových výdělků nechtěli dát ani cent.

Yvonne Pokorná 17. června 2017

Jackie Coogan (1914 – 1984) své první peníze vydělal už v pouhých 16 měsících, kdy se poprvé objevil na prknech, která znamenají svět. Jeho otec byl také hercem, stejně tak i jeho mladší bratr Robert. Charlie Chaplin si jej všiml právě na divadle, kde jej zaujala chlapcova přirozená mimika a herecké schopnosti. Nejprve mu dal coby pětiletému maličkou roli ve snímku V neděli odpoledne (1919) a pak jej obsadil do filmu Kid, kde Coogan po jeho boku ztvárnil nalezeného sirotka. Po velkém úspěchu tohoto filmu se z Jackieho stala dětská hvězda.

Ve 20. letech 20. století byl Jackie Coogan nejpopulárnějším chlapcem Ameriky. Podle jedné ankety předčil v popularitě i takové velké filmové milovníky a hrdiny, jako byli ve své době Rudolph Valentino nebo Douglas Fairbanks. “Dostal jsem chřipku v New Yorku a okamžitě to vytlačilo prezidenta Spojených států z titulních stránek novin,” vzpomínal herec v roce 1972 v jednom rozhovoru. Společnost Metro-Goldwyn-Mayer s ním uzavřela kontrakt zajišťující mu 60 procent zisku z tržby filmů jako Tom Sawyer nebo Huckleberry Finn. Z milionů, které filmováním vydělal, dostával Coogan týdenní příspěvek ve výši 6,25 dolarů.

Charlie Chaplin v Jackiem Cooganovi nalezl vynikajícího partnera do svého slavného filmu Kid (1921).

Charlie Chaplin v Jackiem Cooganovi nalezl vynikajícího partnera do svého slavného filmu Kid (1921).

Zlom v Cooganově životě nastal v roce 1935, kdy jako jediný přežil při autonehodě. V autě, které se zřítilo ze silnice dolů po svahu, zahynul jeho otec i nejlepší kamarád. Cooganova matka se brzy nato podruhé provdala. Vzala si finančního poradce rodiny Arthura Bernsteina. Když pak Coogan po dosažení plnoletosti v 21 letech chtěl získat přístup ke svým vydělaným penězům, zjistil, že je jeho matka a nevlastní otec téměř všechny utratili za kožichy, diamanty, cenné šperky a drahá auta. “Zákon je na naší straně a Jackie Coogan nedostane ani cent ze svých minulých příjmů,” prohlásil Bernstein na tiskové konferenci. On i Jackieho matka proto měli jednoduché vysvětlení – Jackie se filmováním jen bavil a před filmovou kamerou si v podstatě jen hrál. “Nikdy jsme mu neslíbili, že něco z toho dostane,” řekla Cooganova matka a dodala, že Jackie byl nehodný chlapec.

Jackie Coogan byl miláčkem Ameriky.

Jackie Coogan byl miláčkem Ameriky.

Otřesený Coogan si to však nenechal líbil a s rodiči se začal v roce 1938 soudit o zbylé peníze. Byl tehdy na dně, dokonce musel Charlieho Chaplina požádat o finanční pomoc a ten mu bez zaváhání vyhověl. Coogan soudní spor sice vyhrál, ale ze zbylých 250 000 dolarů vysoudil jen polovinu. Mělo to však ještě jiný přínos do budoucna. Právní bitva tehdy totiž zaměřila pozornost na dětské herce a vyústila v roce 1939 v prosazení zákona, neoficiálně nazývaného jako Cooganův zákon, podle kterého byli zaměstnavatelé povinni odkládat výdělky dětských herců do svěřeneckého fondu. Situace, v níž se ocitla první dětská filmová hvězda, se už neměla v Hollywoodu nikdy opakovat.

Další články

Zavří­t reklamu