válkaČeskoslovenskoobjevy

Jack Strong: polský agent pracoval pro CIA proti Sovětům. Poláci ho přesto dodnes nenávidí

Jack Strong: polský agent pracoval pro CIA proti Sovětům. Poláci ho přesto dodnes nenávidí
Zdroj: culture.pl
+ 3 fotky+ 4 fotky

Je to zvláštní. Mohl být národním hrdinou, možná jím i ve skutečnosti byl. Ale národ, nebo alespoň jeho velká část, to tak nevidí. Možná i proto se jeho příběh konečně dostal na filmové plátno snímkem nazvaným Jack Strong.

Tomáš Chalupa 9. února 2015

Plukovník Ryszard Kuklinski byl přímo u zdroje tajných informací, pracoval jako styčný důstojník Polské lidové armády na velitelství Varšavské smlouvy. Dostal se k nejrůznějším tajným materiálům, podílel se na plánech na invazi do tehdejšího Československa v roce 1968. Jenže právě tyto události ho přiměly k tomu, že se o dva roky později dal do služeb CIA. Komunismu a především Sovětského svazu měl plné zuby a právě potlačení Pražského jara byla asi poslední kapka. Rozhodl se Sovětům pomstít.

Americké tajné službě CIA předal desetitisíce stran tajných materiálů, snad jich bylo přes 40 000, nikdo to přesně neví. Plány nejnovějších tanků T-72, balistických střel, taktických a strategických plánů na invazi do západní Evropy, prostě nejstřeženější informace ze samotného lůna sovětského vojenského bloku. „Nikdo na světě neuškodil Sovětskému svazu tolik jako tento Polák,“ řekl o něm ředitel CIA Willam Casey a měl pravdu. Západním mocnostem se nikdy dřív ani později nepodařilo získat takto vysoce postaveného agenta.

Jenže Kuklinského aktivity se nedařilo skrývat věčně. Dostal se do hledáčku tajných služeb, a tak raději i s rodinou za pomoci CIA, která obstarala falešné dokumenty, uprchl z Polska do USA. Psal se rok 1981 a krátce poté polský premiér generál Wojciech Jaruzelski vyhlásil stanné právo a začal tvrdě potlačovat hnutí Solidarita. Kuklinského odsoudil komunistický tribunál k trestu smrti. To už byl ovšem Kuklinski v bezpečí v USA, kde si užíval pohodlného života na Floridě na útraty CIA. Tam také zemřel v roce 2004.

Poláci jsou v otázce Kuklinského rozděleni. Většina národa spíše považuje Kuklinského za zrádce. Někteří mu podsouvají zištné důvody, zazlívají mu pohodlný život v USA, další kritizují, že zradil nejen Sovětský svaz, ale také Polsko a jeho armádu. Představa, že vysoký důstojník armády spolupracuje s tehdejšími nepřáteli, je pro mnoho Poláků dodnes nepřijatelná. Někteří zase tvrdí, že Kuklinski byl sice hrdina, ale pouze z pohledu USA. Tyto názory jsou ale poznamenány komunistickou propagandou, která po celá léta na Kuklinského házela špínu. Dnes však přibývá stále více lidí, kteří se domnívají, že Kuklinski byl hrdina, který přispěl k porážce komunismu. Myslí si to i polský prezident Bronisław Komorowski, který údajně dokonce zvažuje udělení vojenského vyznamenání in memoriam.

Další články

Zavří­t reklamu