válkaČeskoslovenskoobjevy

Jack Rozparovač byl Polák. Usvědčilo jej 126 let staré sperma!

Jack Rozparovač byl Polák. Usvědčilo jej 126 let staré sperma!
Zdroj: www.topyaps.com

Více než sto let starý případ brutálního vraždění londýnských prostitutek byl konečně objasněn. Svět již zná jméno skutečného vraha, který vstoupil do historie pod přezdívkou Jack Rozparovač. Byl jím židovský přistěhovalec z Polska Aaron Kosminski. Vraždu po 126 letech vyřešil amatérský detektiv Russel Edwards. Jak to dokázal?

Ivanhoe 8. září 2014
Amatérský detektiv Russel Edwards

Amatérský detektiv Russel Edwards

O tajemného vraha Jacka Rozparovače se anglický byznysmem Russel Edwards začal zajímat před 14 lety, ale jeho pátrání zpočátku nikam nevedlo. Zlom přišel až v roce 2007, když se v novinách dočetl, že budou dražit šálu Catherine Eddowesové, jedné z obětí nechvalně proslulého vraha. Edward zavětřil příležitost a byl připraven složit i obrovskou částku, jen aby doličný předmět získal.

46letá Catherine Eddowes byla druhou obětí "Jacka Rozparovače"

46letá Catherine Eddowes byla druhou obětí „Jacka Rozparovače“

Majitel šátku ho pak ubezpečil, že jeho rodina věc vlastní od chvíle, kdy bylo tělo zavražděné Catherine Edddowes nalezeno v centru Londýna. Jeden z jeho předků, policista Amos Simpson, se tenkrát účastnil ohledání místa činu a své nadřízené požádal, zda by si mohl šátek, prosáklý krví zavražděné, odnést domů a dát jej své manželce, švadleně. V jeho rodině se pak dědil z generace ne generaci a nikdo jej za tu dobu nikdy nevypral! Díky tomu bylo možné z šátku sejmout stopy DNA.

Skvrny na šátku, které pomohly usvědčit dávného pachatele

Skvrny na šátku, které pomohly usvědčit dávného pachatele

Edwards v roce 2011 požádal o pomoc Jariho Louhelainena, světoznámého odborníka na získávání genetického materiálu z předmětů pocházejících z míst zločinů spáchaných před dlouhou dobou. Ten nejprve pomocí infračervené kamery zjistil, že cákance krve na šátku pocházejí z tepenného krvácení způsobeného řeznou ránou. Ještě větší šok měl však teprve přijít. Ukázalo se, že na látce se nacházejí také stopy spermatu! Jari Louhelainen navíc ještě na šátku identifikoval buňky ledviny, kterou Jack Rozparovač své oběti tenkrát vyřízl z těla.

Identifikovat vraha i jeho oběť se po 126 let podařilo díky nejmodernější technice

Identifikovat vraha i jeho oběť se po 126 let podařilo díky nejmodernější technice

Extrahovat DNA ze skvrn na šátku ale nebylo pomocí běžných metod možné. Na to byly vzorky moc staré. „Použil jsem proto techniku, kterou jsem sám vynalezl a kterou nazývám „luxování“. Pomocí sterilní pinety naplněné tekutinou s vyrovnávací pamětí jsem vysál původní genetický materiál z hloubky tkaniny, aniž bych ho porušil,“ svěřil se médiím Louhelainen.

Pro „přečtení“ DNA badatel použil nejmodernější metody. Jak sám řekl, bez nich by ještě před 5 lety nebylo možné vraha odhalit. Díky nim také mohl určit etnické a geografické pozadí odebrané DNA. Šlo o haploskupinu T1a1, kterou mají společnou ruští Židé. Stopy tak vedly k židovskému přistěhovalci z Polska, Aaronu Kosminskému, kterého již tenkrát policie ze všech nejvíc podezřívala, ale nikdy proti němu nenašla žádné důkazy.

Jack Rozparovač své oběti nejdříve podřezal krk a pak ji zohavil.

Jack Rozparovač své oběti nejdříve podřezal krk a pak ji zohavil.

Nejprve ale bylo potřeba dokázat, že krev opravdu patřila prostitutce Catherine Eddowesové, zavražděné 30. září 1888. Edward proto vystopoval jednoho z jejích potomků, trojnásobnou pravnučku Karen Millerovou, která byla ochotná poskytnout vzorek své DNA. A ten se naprosto shodoval s DNA odebrané z šátku zavražděné! Zbývalo už jen identifikovat vraha.

Policisté našli tělo zavražděné ženy brzy ráno v centru Londýna

Policisté našli tělo zavražděné ženy brzy ráno v centru Londýna

Edwardsovi se podařilo kontaktovat mladou ženu, která byla potomkem Kosminského jediné sestry, s níž a ještě dvěma bratry bydlel podezřelý jen pár metrů od místa vraždy, v chudé londýnské čtvrti Whitechapel. Ta pod příslibem ochrany identity si nechala odebrat výtěr z úst.

„Když jsem obdržel mail od Jariho, že DNA se přesně shodují, byl jsem ohromen. Sedm let po koupi šátku jsme usvědčili vraha – Aarona Kosminského,“ sdílel své nadšení amatérský detektiv pro Daily Mail.

Díky moderním technikám lze dnes i zrekonstruovat tvář vraha

Díky moderním technikám lze dnes i zrekonstruovat tvář vraha

Po 126 letech tak vyšlo najevo, že Jack Rozparovačem nebyl Brit, ale Polák, že vrahem byl kadeřník, nikoli řezník nebo chirurg, jak se předpokládalo. Aaron Kosminski pocházel z městečka Klodawa poblíž Lodže a do Británie utekl před ruskými protižidovskými pogromy. Bylo mu jen 23 let, když vraždil. Trpěl paranoidní schizofrenií a sexuálně se ukájel podřezáním a zohavením těl svých obětí, většinou prostitutek. Policie ho v roce 1888 zadržela jen na 24 hodin, poté byl umístěn do ústavu pro choromyslné, kde v 53 letech zemřel na sněť.

Další články

Zavří­t reklamu