válkaČeskoslovenskoobjevy

Ivan Král – jediný Čech, který zblízka poznal legendy světového rocku – slaví 70

Ivan Král – jediný Čech, který zblízka poznal legendy světového rocku – slaví 70
Zdroj: pinterest
+ 4 fotky+ 5 fotek

Zpěvák a kytarista Ivan Král je nejúspěšnějším českým rockovým muzikantem, který se dokázal prosadit v zahraničí a zařadit mezi špičku světového rocku. Začínal ve vydavatelství Apple Records jako asistent a osobně poznal Lennona, McCartneyho, ale i Dylana nebo Hendrixe. Později hrál se skupinami Blondie či Patti Smith Group, složil písničky pro Iggyho Popa, Davida Bowieho nebo U2. 12. května oslaví své sedmdesáté narozeniny.

Václav Pokorný 12. května 2018

Zpěvák, kytarista a skladatel Ivan Král dnes žije ve Spojených státech a má americké občanství. Do Států se poprvé dostal v roce 1966, když přiletěl za svým otcem do New Yorku, který tam pracoval jako překladatel pro ČTK. Po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 tam s rodinou zůstal.

Po skončení studií v roce 1970 našel zaměstnání jako asistent u americké pobočky vydavatelství Apple Records, které v té době vedl manažér Allen Klein. Mohl tak nahlédnout do světa Beatles. Vařil pro ně kafe, odpovídal na dopisy jejich fanoušků. Pracoval s May Pang, Lennonovou milenkou, a spolupracoval také s McCartneyho ženou, fotografkou Lindou Eastman. Během toho se také věnoval aktivnímu hraní v glam-rockové kapele Luger.

“Byli jsme pohlední hoši, měli nás rády holky i homosexuálové a dávali nám velkou šanci uspět. Hráli jsme i jako předkapela Kiss. Jejich baskytarista Gene Simmons si mě oblíbil a snažil se mi pomoci. Dokonce mě chtěl dostat do jednoho televizního seriálu. Když jsme ale nahrávali první písničky ve studiu, producent nám řekl, že to, co děláme, je absolutně nezajímavé a že takových kapel je v Americe sto tisíc. Když jsem přijel v šedesátých letech do USA, myslel jsem si, že jim ukážu, jak se dělá správná hudba. Narazil jsem, na koncerty nikdo nepřišel,“ uvedl Král před několika lety v rozhovoru pro Novinky.

Poté rozpustil kapelu a začal obrážet kluby, aby věděl, co a jak se hraje. Přišel na to, že Amerika je hudebně tak bohatá, že jeho představy o vlastní originalitě byly naprosto mylné. Při návštěvě jednoho z klubů mu padla do oka půvabná blondýnka Debbie Harry, která tam zpívala se skupinou, která si později začala říkat Blondie. Po vystoupení, na které přišlo asi jen 20 lidí, za ní zašel, jestli nepotřebují druhého kytaristu. Domluvili se a asi rok s nimi hrál po klubech, jenže mu nevyhovoval styl jejich hudby.

Pak ale narazil na téměř neznámou básnířku Patti Smith, která své verše recitovala za doprovodu rockové kapely. Na první pohled ho zaujala svou originalitou, energií a charizmatem. Náhoda tomu chtěla, že zrovna potřebovala druhého kytaristu.

„Zatímco o Patti Smith si každý myslel, že je divná, ošklivá a protivná, já jsem si ji zamiloval. Fascinovala mě jako umělkyně, člověk i kamarádka. Řešili jsme spolu hudbu, poezii i lásky. Naopak z mnoha popových hvězd, kolem kterých byl oblak růžového dýmu, jsem byl zklamaný,“ vyprávěl později novinářům.

S Patti Smith Ivan Král nahrál čtyři studiová alba a napsal pro ni řadu písní, například její nejslavnější hit „Dancing Barefoot“, který časopis Rolling Stone v roce 2004 zařadil mezi „500 největších písní všech dob” a jenž se postupně dočkal 70 verzí od různých interpretů včetně U2, Pearl Jam nebo Johnny Deppa. „Když pak jednou v hotelu v Miláně řekla, ‚hoši, už toho mám plný zuby,‘ a kapelu rozpustila, tak jsem se rozbrečel,“ přiznal Král později.

Krátce pak spolupracoval s Johnem Calem z Velvet Underground. Počátkem osmdesátých let byl členem kapely zpěváka Iggyho Popa, se kterým nahrál alba Soldier (1980) a Party (1981). Na první album Král nepřispěl ani jednou písní, na druhém je však spolu s Popem autorem osmi písní, například i hitu „Bang Bang“, který později nahrál David Bowie.

S Popem se nakonec rozešel, protože jel tvrdě v drogách a hodně pil. “Nemohl jsem se na to dívat,“ vysvětlil.

Jako kytarista se ještě mihl na sólovém debutu Johna Waitea Ignition (1982) a o něco později se připojil ke kapele s výmluvným názvem Eastern Bloc. Když se začátkem devadesátých let přestěhoval do Seattlu, založil vlastní kapelu Native.

Kromě toho složil hudbu pro několik filmů, jako například Subway Riders (1982) a Bistro (1982). Dále pak pracoval jako producent například se skupinami Band of Outsiders, The Vipers a Joy Rider.

Počátkem devadesátých let si získal také české publikum spoluprací se skupinou Lucie. Produkoval jejich album Černý kočky mokrý žáby, které se v roce 1994 stalo podle české Akademie populární hudby nejlepším albem posledních dvaceti let. Rovněž vydal několik sólových alb, přičemž s největším úspěchem se setkalo to první, Nostalgia z roku 1995.

Ivan Král i ve svých sedmdesáti letech stále natáčí, píše a produkuje hudbu a pravidelně se vrací koncertovat do své vlasti.

Další články

Zavří­t reklamu