Piero Manzoni (1933 –1963) s konzervou nevábného obsahu, leč nesmírné

Piero Manzoni (1933 –1963) s konzervou nevábného obsahu, leč nesmírné "umělecké" hodnoty. | zdroj: odditycentral.com


Italský umělec se proslavil prodejem své stolice v konzervách. Neuvěříte, za kolik se tyhle 'umělecké sračky' dnes draží

TÉMATA: umění | avantgarda | extrémy

user-avatar

Blondie

31. 12. 2017 | 11:00

Nepovedené, rádoby umělecké výtvory lidé často hodnotí vulgárním výrazem “sračka”, ovšem v případě italského umělce Piera Manzoniho má jeho použití doslovný význam. Nejslavnějším Manzoniho dílem nazvaným “Umělcovo hovno” je kolekce 90 plechovek, které údajně obsahují skutečné umělcovy exkrementy. A divili byste, sběratelé umění jsou schopni za ně vydat stovky tisíc dolarů!

Když Piero Manzoni přišel s nápadem konzervovat svoji stolici, ani ve snu netušil, že se jednou bude prodávat za astronomické částky. V roce 2007 galerie Tate Modern v Londýně zakoupila jednu Manzoniho plechovku za 30 000 dolarů (v přepočtu 652 500 českých korun), a ačkoliv by se cena mohla zdát přemrštěná, šlo o výhodný nákup. Ve stejném roce totiž jiná plechovka byla v Miláně vydražena za neuvěřitelných 108 000 dolarů (2 350 000 Kč). Šílené, viďte? Ovšem ne tak docela, protože Manzoniho konzervované fekálie mají v současné době hodnotu okolo 300 000 dolarů za kus. Loni kdosi koupil plechovku číslo 54 za 242 000 dolarů. Jestli to takhle půjde dál, budou se brzy prodávat za rovný milion. Zřejmě nejdráže prodávaná konzerva světa údajně obsahuje umělcovu stolici.

Kdo vlastně je Piero Manzoni, že si jeho “hoven” znalci umění tolik cení? Italský umělec-samouk šlechtického původu se původně specializoval na konvenční malování, ale když v roce 1957 navštívil výstavu Yvese Kleina, která se skládala jen ze samých modře pomalovaných pláten, úplně změnil svůj pohled na umění a vrhl se na avantgardu. Nejprve vytvořil sérii naprosto bílých obrazů nazvanou Achrome ve snaze zbavit malbu barev. Pak přišel  s kolekcí natvrdo uvařených vajec, na která otiskl svůj palec. Následovala výstava nazvaná Umělcův dech, sestávající z balónků, které sám nafoukl. A pak, v květnu roku 1961, začal nabízet své nejslavnější dílo Merda d´Artista. Manzoni chytře využil toho, že jeho otec měl továrnu na konzervy, takže vzal 90 plechovek, označil je svým jménem a nápisem “Umělcovo hovno, čerstvě vyrobené a konzervované”. Každá konzerva obsahovala 30 gramů exkrementů, prodávaných za aktuální cenu zlata.

Umělcovým záměrem bylo zesměšnit snobství a důvěřivost poválečných sběratelů umění, kteří díky tehdejšímu ekonomickému boomu byli ochotni utratit velké peníze prakticky za nic, doslova za “hovno”. Ani v nejmenším ovšem nepředpokládal, že jeho bobky v konzervách budou mít jednou hodnotu stovek tisíc dolarů. Sám autor si úspěchu svých kontroverzních prací nikdy plně neužil, zemřel mlád, v pouhých 29 letech na infarkt myokardu. Umění má různé podoby a formy.

To, co dnes mnohým vrtá hlavou, je, zda konzervy skutečně obsahují lidské výkaly. Podle Agostina Bonalumiho, který s umělcem spolupracoval, jsou vyplněné sádrou. “Mohu každého ujistit, že obsah tvoří jen sádra,” sdělil novinám a dodal: “Pokud si to chcete ověřit, tak se podívejte.”

Jenže něco takového se nikdo neodváží, zvláště pokud ho plechovka stála majlant. Odjištěním víčka by riskoval znehodnocení uměleckého díla. Navíc mnoho sběratelů si myslí, že právě tajemství mu přidává na ceně.

 

user-avatar

Blondie

31. 12. 2017 | 11:00

Zavří­t reklamu